Sarcophaga argyrostoma Sarcophaga argyrostoma (Robineau-Desvoidy,1830) (Diptera: Sarcophagidae) türünün farklı morfolojik parametrelerle larval dönemlerinin araştırılması ve bu verilerin adli entomolojiye uygulanması
Research on the larval periods of Sarcophaga argyrostoma (Robineau-Desvoidy,1830) (Diptera: Sarcophagidae) within different morphological parameters and the application of these parameters to forensic entomology
- Tez No: 493931
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu Tez kapsamında, adli entomolojik çalışmalarda kullanılan Sarcophaga argyrostoma (Robineau-Desvoidy, 1830) (Diptera: Sarcophagidae) türünün larval gelişim süreleri ile uzunluk, genişlik ve ağırlık olmak üzere morfolojik parametreleri 25°C ve 30°C olmak üzere iki farklı sıcaklıkta incelenmiştir. Türkiye populasyonu için bazal gelişim sıcaklıkları ile birlikte Toplam Derece Gün (TDG) ve Toplam Derece Saat (TDS) değerleri hesaplanmıştır. S.argyrostoma türünün larvası için morfolojik gelişim parametrelerinin ölçümleri saatlik olarak yapılmıştır. Bu çalışmayla her ülkenin kendi populasyonuna bağlı değişiklikler göz önünde bulundurularak, Türkiye populasyonu için bir veri seti oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the scope of thesis, together with the morphologic parameters such as length, width and weight, the larval development process and parameters of the species Sarcophaga argyrostoma (Robineau-Desvoidy, 1830) (Diptera: Sarcophagidae) used in the forensic entomologic studies has been analysed in two different tempratures as 25°C and 30°C. For the Turkey population, together with the base development tempratures Accumulative Degree Day (ADD) and Accumulative Degree Hour (ADH) have been calculated. Calculation of morphologic development parameters of S.argyrostoma larvae have been done in hour bases. With this study, taking into consideration of the differences of each country's own population, it is aimed to establish a data set for Turkey population.