Askeri gizleme uygulamaları için plazma kaplamaların tasarımı
Design of plasma coatings for stealth applications
- Tez No: 493946
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM SEÇKİN GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmasında elektromanyetik dalganın homojen olmayan plazma ortamında yayılımı farklı elektron dağılımları ile dik ve eğik açı geliş durumları için incelenmiştir. İncelemelerde plazmanın hem havada olduğu hem de mükemmel iletkeni kapladığı durumlar ele alınmıştır. Plazma kaplamasının sağladığı soğurma bandını askeri gizleme uygulamaları için genişletebilmek üzere çarpışma frekansı, elektron yoğunluğu, plazma kalınlığı gibi plazma parametreleri ile dış dc manyetik alan değeri belirlenmiştir. İncelemelerde literatürde mevcut çalışmalarda yer alan bazı elektron dağılım fonksiyonlarına ek olarak Fibonacci serileri, Fibonacci sayıları ve altın orana göre değişen yoğunluk değişimleri ele alınmış ve sonuçların getirileri tartışılmıştır. İncelenen plazma kaplamalarının çoğu, ilgili frekanslarda geniş soğurma bandı sağladığından ileriye dönük geniş yutulma oranı gerektiren gizleme uygulamaları için önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, propagation of electromagnetic wave in inhomogeneous plasma slab is analyzed for different electron distributions and for normal and oblique incidence cases. Plasma slab is considered in air and also it considered as a cover layer on perfect conductor. In order to get wide absorption band in military stealth applications, proper plasma parameters such as electron density function, collision frequency and plasma thickness, and also external dc magnetic field value are determined. In the study, in addition to some electron density distribution functions in literature, new functions depending on Fibonacci series, Fibonacci numbers and golden ratio are also proposed and applied to plasmas used in coating applications and results are discussed. According to the results, most of the proposed plasma coatings are proposed for wide band stealth applications requiring high absorbtion rate in future.