Respiratuar sinsisyal virus bronşiolitli olgularda serum kotinin düzeyleri
- Tez No: 49399
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
-47- ÖZET Pasif sigara içiminin solunum yolu enfeksiyonları ve bronş hiperreaktivitesi insidansında artışa neden olduğunu gösteren çalışmaların varlığına karşın, çocuklarda akut solunum yolu enfeksiyonu gelişmesi üzerinde ağır sigara dumanına maruz kalmanın etkisini araştıran sınırlı sayıda çalışma vardır. Çalışmamızda çevresel tütün dumanına maruz kalma düzeyini belirlemek üzere 2-18 aylık RSV bronşiolitli 28 çocukta ve 2-15 aylık respiratuar semptomu bulunmayan 30 çocukta nikotinin major metaboliti olan kotinin düzeyleri serumda ölçüldü. Serum örnekleri acil polikliniğe başvurdukları ilk anda ve iyileştikten bir ay sonraki semptomsuz dönemde olmak üzere iki kez alındı. Ebeveynin sigara içme alışkanlığı, evdeki yaşam koşulları konusunda bilgiler alındı. Akut dönemde RSV bronşiolitli hastalarda ortalama serum kotinin düzeyi (10.75 ng/ml), bronşiolit sonrası semptomsuz dönemdeki düzeye (7.43 ng/ml) göre daha yüksekti (p0.05). RSV bronşiolitli hastaların akut dönemde her zamankinden daha yoğun sigara dumanına maruz kaldıkları; bu durumun respiratuar problemi bulunmayan çocuklarla karşılaştırıldığında daha fazla fark olduğu sonucuna varıldı. Akut solunum yolu enfeksiyonunda ağır sigara dumanı etkisi altında kalmanın hazırlayıcı bir faktör olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
.49- SUMMARY Inspite of the increasing evidence that passive smoking increases the incidence of respiratory infections and bronchial hyperresponsiveness, the information about whether exposure to sudden heavy smoke enhances the development of acute respiratory infections in children remains to be very limited. In this study, to quantitate the level of exposure to environmental tobacco smoke, in 28 children ages ranging 2-18 months with RSV bronchiolitis and in 30 children ages ranging between 2-15 months with non respiratory symptoms, the serum levels of cotinine, the major metabolite of nicotine, were measured at admission to the emergency department. Parents were asked to fill in a questionnaire about the housing conditions and their smoking habits. Serum samples were taken again from the children with RSV bronchiolitis at their second visit at one month after discharge from the hospital. The children with RSV bronchiolitis had higher levels of serum cotinine (mean of 10.75 ng/ml) in the acute stage, compared with post-bronchiolitis stage (mean of 7.43 ng/ml) (p0.05). In conclusion, children admitted to the hospital with documented RSV bronchiolitis were shown to be acutely exposed to more cigarette smoke than they usually were; and much more than the children admitted for non-respiratory diseases. These findings may imply that sudden heavy cigarette smoke exposure may predispose for an acute respiratory infection.