Menenjitlerin erken dönem klinik seyrinin transkranial doppler ultrasonografi ile takibi
- Tez No: 49400
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
43 ÖZET Ekim 94-95 tarihleri arasında Haydarpaşa Numune Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Enfeksiyon hastalıkları bölümünde yatan 22 bakteriye!, 23 aseptik menenjitli hasta ve 32 sağlıklı çocukta' transkranial doppler ultrasonogram ile scrcbral kan akımı ölçüldü ve hastalığın erken döneminde klinik takipteki yeri araştırıldı. Bakteriyel menenjitlerde sercbral kan akımı, aseptik menen jitler ve kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, bakteriyel menenjitlerin ilk günleri ve kompîikasyonlu günlerde yüksek rezistans indeksi değerleri saptandı. Transkranial doppler ultrasonograünin bakteriyel menenjitlerin takibinde noninvazif bir yöntem olarak faydalı olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
4A SUMMARY Transcranial Doppler monitoring of blood flow velocity was performed on 22 children with bacterial meningitis, 23 children with aseptic meningitis and 32 healthy children who took place at the Infection Department of the Pediatrics Clinic of Haydarpaşa Numune Hospital between 1 October 1994-20 October 1995. Importance of transcranial Doppler monitoring was researched at early period of the illness. Cerebral blood flow in bacterial meningitis was compared with aseptic meningitis and control group and as a result high resistance index measurements were obtained at first days of bacterial meningitis and the days which complications were determined in both group of meningitis. As a noninvasive method of transcranial Doppler ultrasound was thougt helpful for monitoring of bacterial meningitis and complications.