İki darbe arasında Türkiye'nin Suriye politikası: 1960-1980
Turkey's policy towards Syria between two coups: 1960-1980
- Tez No: 494204
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAYİM TÜRKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 386
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin Suriye politikası 27 Mayıs 1960 darbesinden 12 Eylül 1980 darbesine kadar geçen süreçte yerli ve yabancı arşiv belgelerine dayanılarak incelenmiştir. Çalışma, Türkiye-Suriye ilişkilerini etkileyen Hatay Sorunu ve su meselesi gibi faktörlerin tarihsel süreklilik içinde aktarılmasından ziyade kronolojik-olay bazlı bir yöntemle kaleme alınmıştır. Çalışmada, Türkiye'nin 1960-1980 döneminde izlediği Suriye politikasını birbiriyle etkileşim halinde belirleyen iç, bölgesel ve uluslararası etkenler analiz düzeyi yaklaşımı çerçevesinde mercek altına alınmıştır. Türkiye'nin hem iç hem de dış faktörlerin etkisiyle 1960'lı ve 1970'li yıllar boyunca reelpolitik ilkeler ekseninde hareket ettiği ve bu dönemde Suriye'ye yönelik yapıcı ve uzlaşmacı bir dış politika izlediği ortaya konulmuştur. Bu bağlamda, 1950'li yıllarda çatışmacı bir nitelik arz eden Türkiye-Suriye ilişkilerinin 1960-1980 döneminde normalleşme ve yakınlaşma zeminine oturduğunun ve iki ülke arasında kültürden ekonomiye, tarımdan ticarete kadar birçok alanda iş birliği yapıldığının altı çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkey's policy towards Syria from the 27 May 1960 coup d'état to the 12 September 1980 coup d'état is analyzed by depending on domestic and foreign archival documents. The study is written with the chronological-event based methodology rather than citing historical continuity of some factors such as Alexandretta Question and water issue affecting Turkish-Syrian relations. In this study, interrelated domestic, regional and international determinants of Turkey's policy towards Syria between 1960 and 1980 is analyzed within the framework of level of analysis approach. This study argues that Turkey acted in accordance with realpolitik principles with the impact of domestic and external factors during the 1960s and 1970s and pursued a constructive and compromising foreign policy towards Syria in this period. In that regard, it is underlined that conflictual nature of Turkish-Syrian relations in the 1950s transformed into normalization and rapprochement from 1960 to 1980 and two countries cooperated in many areas from culture to economy, from agriculture to trade.