1968-1970 yılları arasında Irak ve Suriye'de Baas iktidarı (Türk basını ve seçilmiş dış basın ekseninde)
The ba'th rule in Iraq and Syria between 1968 and 1970 (In Turkish and selected foreign print media)
  1. Tez No: 482065
  2. Yazar: GÖKTUĞ KIPRIZLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 350
Özet
1963 askerî darbesi sonrası Suriye'de iktidarı ele geçiren Baas Partisi, parti içerisindeki hizipleşmenin sonucu olarak 1968 ve 1970 yılları arasında bir değişim süreci yaşamaktayken, Irak Baas Partisi 1968 yılında bir askerî darbe yaparak iktidarı ele geçirdi. Aynı zamanda meydana gelen Irak ve Suriye'deki bu değişim ve dönüşüm süreçleri göz önünde bulundurarak çalışma, 1967 Arap-İsrail Savaşı'nın Irak ve Suriye'de ortaya çıkan iktidar mücadeleleri üzerindeki etkisini, gerçekleşen darbeler ve siyasal çalkantıların her iki ülkenin Türkiye ile ilişkilerine yansımasını ve iktidarda bulundukları dönemde her iki Baas Partisi arasındaki ayrışmanın başlangıçtaki karakteristiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çerçevede, Türk basınından Cumhuriyet, Akşam, Tercüman, Milliyet, Hürriyet gazeteleri ve Orta Doğu dergisi, İngiliz basınından the Observer ve the Times gazeteleri, Amerikan basınından International Herald Tribune gazetesi ve Times ve Newsweek dergileri ve Batı Alman basınından die Welt ve die Zeit gazeteleri ve Aussen Politik ve der Spiegel dergileri taranarak Irak ve Suriye'de ortaya çıkan gelişmelerin etkilerinin gün ışığına çıkarılması ve bu gelişmelerin dönemin yerli ve yabancı gazete ve dergilerinde nasıl haber olarak aktarıldığı, yorumlandığı ve değerlendirildiğinin ortaya koyulması hedeflenmektedir. Ek olarak, Irak ve Suriye'de önemli dönüm noktalarında farklı basın organlarının bakış açılarını aksettirmek amacıyla Adalet, Babıalide Sabah, Ulus, Bugün, Başkent, Vatan, Son Havadis, Günaydın, Yeni Gazete, Yeni Tanin, İttihad, Hakikat, Yeni Gün, Zafer ve Yeni Asır gazeteleri ile birlikte Aydınlık dergisi ve Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan Dışişleri Bakanlığı Belleteni'nden istifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
While the Syrian Regional Branch of the Ba'th Party, which came to power following February 1963 coup d'état in Syria, was experiencing a period of change as a result of schism within the Party between 1968 and 1970, the Iraqi Ba'th Party seized power in Iraq in 1968 by making a military coup. By considering these cocurrent transition and transformation processes witnessed in Iraq and Syria, this study aims to examine the effect of the 1967 Arab-Israeli War on power struggle both in Iraq and in Syria, the impact of the military coups and political turmoil on the relationship between Turkey and both countries, and the initial characteristic of the division between both of these Ba'th Party branches in the period when they were in power. Within this framework, it is aimed to uncover the effects of these events occurred in Iraq and Syria and to reveal how these developments were presented, interpreted, and assessed in Turkish and selected foreign print media by reviewing Cumhuriyet, Akşam, Tercüman, Milliyet, Hürriyet newspapers and Orta Doğu magazine from the Turkish print media, the Observer and the Times from the British print media, International Herald Tribune, Times and Newsweek from the American print media, and die Welt, die Zeit, Aussen Politik and der Spiegel from the West German print media. Additionally, Adalet, Babıalide Sabah, Ulus, Bugün, Başkent, Vatan, Son Havadis, Günaydın, Yeni Gazete, Yeni Tanin, İttihad, Hakikat, Yeni Gün, Zafer and Yeni Asır newspapers, Aydınlık magazine, and Dışişleri Bakanlığı Belleteni, which is published by the Republic of Turkey Ministry of Foreign Affairs, are also used in order to mirror these press organs' point of views regarding the decisive moments in Iraq and Syria.