Core (Kor) antrenmanlarının 14-16 yaş grubu kadın voleybolcuların sıçrama kuvveti ve bazı motorik özellikleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of core training on the jumping power and some motoric features of famale voleybol players in the 14-16 age group,
- Tez No: 494292
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma core antrenmanın 14-16 yaş arası kadın voleybolcuların sıçrama kuvveti ve bazı motorik özellikleri üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya Van ilinde voleybol oynayan yaş ortalamaları 15.47, ağırlık ortalamaları 53.66 kg ve boy ortalamaları 164.29 cm olan 34 kadın sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmaya katılan sporcular rastgele yöntem ile deney gurubu ( n=17 ) ve kontrol gurubu ( n=17) olarak iki guruba ayrılmıştır. Kontrol gurubu sadece voleybol antrenmanına katılırken deney gurubu voleybol antrenmanına ek olarak 10 hafta, haftada 3 gün core antrenman eğitimine katılmıştır. Çalışma öncesi ve çalışma sonrasında ölçümler alınmıştır. Grup içi ve gruplar arası ön-test son-test değerleri SPSS paket programı kullanılarak yapılmıştır. Kontrol gurubu ve deney guruplarının antrenman öncesi testleri ile antrenman sonrası testlerinin karşılaştırılması için Student's-t testi uygulanmıştır. Her iki grubun ilk ve son testlerinin karşılaştırılması için paired sample (dependent sample) t testi uygulanmıştır. Deney grubunun dikey sıçrama, üst ekstremite kuvveti, alt ekstremite kuvveti, gövde kaslarının kuvveti geliştiği ve vücut yağ yüzdelerinin azaldığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak 10 haftalık core antrenmanın sıçrama kuvveti ve core kuvvetini geliştirdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to assess the effects of core training on the vertical jump strength and some motor characteristics of female volleyballs aged 14-16 years. Thirty-four female athletes who playing volleyball in Van province participated in the study voluntarily. The average age of volleyball players is 15.47, the weight average is 53.66 kg and the average height is 164.29 cm. The athletes participating in the study were randomly divided into two groups as control groups (n=17) and experimental groups (n=17). Control group only joined the volleyball training. Experimental group participated in the 10-week, 3-days-a-week core training in addition to the volleyball training. Measurements were taken before and after the study. Intra-group and inter-group pre-test post-test values were calculated using SPSS package program. The Student's-t test was used to compare pre-training and post-training tests of control group and experimental groups. The paired sample (dependent sample) t test was used to compare the first and last tests of both groups. Vertical jumping, upper extremity strength, lower extremity strength, strength of the trunk muscles were found to be improved and body fat percentages were found to be decreased in the experimental group. As a result, it can be said that 10 week core training improved jumping strength and core strength.