Değişik organik gübrelerin hıyar bitkisinin fide döneminde besin maddesi alınımına ve gelişimine etkilerinin araştırılması
- Tez No: 616
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1985
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 81
Özet
41- OZET Pide yetiştiriciliğinde sağlıklı ve pişkin fide elde etmek için kullanılan harç tipinin büyük önemi bulunmaktadır. Araştırmada değişik organik gübrelerle hazırlanan farklı tipteki harçların hıyar fidesinin verim ve kaldırdığı besin maddelerine olan etkinlikleri aşağıda olduğu gibi özetlenmiştir. 1- Harç oluşturmada kullanılan beş farklı organik gübrenin yalnız üçünden ( torf, ahır gübresi ve çöp gübresi) sonuç alınmış, diğer iki s inden (koyun ve tavuk gübresi)aşırı tuz konsantrasyonu nedeni ile sonuç alınamamıştır. 2- Hıyar bitkisinin kök, gövde ve toplam verimi üzerine farklı Uç organik gübrenin etkinliği genel olarak} Torf \ Ahır gübresi çöp gübresi şeklinde olmuştur. Bu organik gübrelerin kullanılan seviyelerinin hıyar bitkisinin verimine etkinliği, ahır ve çöp gübresinin 1. seviyesinde, buna karşılık torfun 2. seviyesinde en fazla olarak bulunmuştur. Organik gübre form ve seviyeleri arasında karşılıklı etki leşim (interaksiyon) önemli düzeyde bulunmuş ve sonuç olarakta torfun 2. seviyesi diğer kombinasyonlar içinde en üst düzeyde verim sağladığı belirlenmiştir.. 3- Hıyar bitkisinin kök,, gövde ve tüm organları ile birlikte kaldırdığı kimi makro ve mikro element miktarları belirlenmiştir. Genel olarak sözü edilen organik gübre form ve seviyelerinin kaldırılan besin elementleri miktarlarına etkin-likleri istatistiki Önemli düzeyde olduğu saptanmıştır.. Hıyar bitkisi, torf gübresinin 2. seviyesi ile diğer kombinasyonlara nazaran yetişme ortamından daha fazla besin maddesi kaldırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-43- SUMMARY Mixture type is very important in seedling growing to have healthy seedlings. In this investigation effects of different type of mixtures which were ready-made with different organic fertilizers, on yield and nutrient uptake of cucumber seedlings were determined and summarized as Below; 1- Five mixture type was used but only three of them gave results(torf, cattle manure, citywaste) but the other two(poultry and sheep manure) didn't give result» because of high salt con- sen t rat ion. 2- According to cucumber's root, stem and total yield results the order of the effectiveness of three different orga nic fertilizers were generally Torf y Cattle manures citywaste The effectiveness of the dozes; of these organic fertilizers to the yield of cucumber was also different». It was highest st forthe 1.doses of cattle manure and citywaste but for torf material the highest yield was in the second dose. Interactions between form. and dozes of organics fertilizer® were significant» As- a result, between the; Combinations second dose of torf gave the highest yield* 3- Uptake of several macro and micro nutrients of cucumber as in roots, stem and total were determined. Significant core--44- lations found "between form and dozes of organic fertilizers and uptake of nutrients.. Also it was found that the second dose of torf was also highest for the uptake of nutrients from the growth area.