Android cihaz üzerinde böbrek kistlerinde bosniak sınıflandırma eğitim aplikasyonu
Application for bosniak renal cyst classification training on android device
  1. Tez No: 494380
  2. Yazar: ERHAN AKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ DİCLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Bilişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Radyoloji dalında, bilgisayar ve mobil teknolojinin ilerlemesi sayesinde, eğitim için farklı yöntem ve materyaller ortaya çıkmaktadır. Temel olarak radyoloji eğitimi öğrenci temelli, bizzat olgu üzerinde tecrübeli eğitimcilerin katılımıyla gerçekleştirilmektedir. Buna destek olacak, interaktif eğitim yapısını da koruyan ve yeni teknolojiden faydalanan ek eğitim kaynakları hızla geliştirilmektedir. Bu alanlardan bir tanesi olan mobil cihazlar, hem radyoloji uzmanlarına, hem de radyoloji eğitimi alan kişilere özellikle taşınabilir olması yüzünden önemli bir kaynak teşkil eder. Bu araştırma ile Android işletim sistemine sahip mobil cihazlar üzerinde çalışmaya yönelik, kullanıcının radyolojik böbrek görüntülemesi üzerinden Bosniak sınıflandırma yetisini arttıran bir eğitim uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu uygulamanın gerçekleştirilmesinde programlama dili olarak Java, geliştirme paketi olarak Eclipse ve Google Android SDK Tools, Radyolojik görüntüleme için de Dokuz Eylül Üniversitesi Radyoloji Anabilim Dalı'na ait radyolojik görüntüler gerekli izinler alındıktan ve Jpg formatına çevrildikten sonra kullanılmıştır. Uygulamanın gerçekleştirilmesinden sonra bir kullanıcı memnuniyeti anketi hazırlanmış ve kullanıcıdan alınan geribildirimler değerlendirilmeye yönelik, uygulamanın içerisine link olarak yerleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Development of computers and mobile technology provides radiology education with new and advanced methods and materials. For many years radiology education is revolved around interactive, film-based, small group teaching, didactic lectures and informal tutorials during reporting sessions. However, supporting teaching materials that benefits from new technology, having the interactive features are developed rapidly. Mobil devices, because of their compact and mobile nature, is a valuable source of education material both to radiology specialists and radiology trainees. In this research, an interactive radiology teaching application on android device is developed that aims to increase the skills of classification of renal cysts according Bosniak Renal Cyst Classification In development phase of the application Java is used as programming language. Eclipse and Google Android SDK Tools used as integrated development envorinment and radiology images used in the application are supplied from Dokuz Eylül Üniversitesi Department of Radiology after necessary permits are obtained and images converted into Jpeg format. Additional user satisfaction survey is created and integrated into program as a web link to evaluate the user feedbacks.