Türkiye futbol süper liginde atılan gollerin teknik analizi
Technical analysis of the goals scored in the Turkish super league
  1. Tez No: 494392
  2. Yazar: ANIL CAN YOLGÖRMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERKANT MUAMMER KAYATEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2016-2017 Sezonunda Türkiye Futbol Süper Liginde atılan gollerin teknik analizlerini yaparak, maçı kazanan tarafı belirleyen gol unsurunun, hangi tarz hücum şekilleriyle oluştuğunu ve gollerin sonuca nasıl etki ettiğini analizlerle tespit etmektir. Bu araştırmanın örneklemini Türkiye Futbol Süper Liginde mücadele eden 18 futbol takımı oluştururken 2016-2017 sezonunda bu takımların oynadığı 306 maç ve bu maçlarda atılan 828 gol analiz edilmiştir. 828 gol incelenirken golleri oluşturan hücum biçimleri, hücum yönleri, vuruş alanları, vuruş teknikleri, vuruş yapan oyuncunun temas sayısı, gollerin zamana dağılımı ve maçlarda atılan ilk gollerin maç sonucuna nasıl etki ettiği analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine with which types of attack the goal component that determines the winner of the match is composed and how the goals effect the result with analyses by technically analyzing the goals scored in 2016-17 Turkish Football Super League. The samples of this research were composed of 18 soccer teams that competed in the Turkey Football Super League while 306 matches and 828 goals in this match in 2016-2017 season were analyzed. When analyzing 828 goals, attack forms, attack directions, hit areas, stroke techniques, number of touching players, time distribution of goals, and first goals scored in the matches affected the match results were analyzed.