İnmeli hastalara sağlık inanç modeline göre evde uygulanan pelvik taban kas egzersizlerinin hasta bakım sonuçlarına ve bakım verenlerin yüküne etkisi
The effects of pelvic floor exercises performed at home on patient care outcomes and caregivers burden according to the health belief model
- Tez No: 494393
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BEŞER, PROF. DR. VESİLE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı inmeli hastalara Sağlık İnanç Modeline göre evde uygulanan pelvik taban kas egzersizlerinin hasta bakım sonuçlarına ve bakım verenlerin yüküne etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırmada, ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel tasarım kullanılmıştır. Araştırma deney grubunda 20, kontrol grubunda 18 inmeli hastada tamamlanmıştır. Veriler hastalara ev ziyareti yapılarak sosyodemografik özellikler bilgi formu, inkontinans yaşam kalitesi ölçeği, uluslararası inkontinans sorgulama kısa formu, Broome pelvik taban kas egzersizi öz-etkililik ölçeği, eğitimli ve eğitimsizler için yeniden düzenlenmiş standardize mini mental test, ped testi ve bakım verme yükü ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde ki-kare, Mann-Whitney U, Wilcoxon İşaretli Sıra testi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Evde uygulanan hemşirelik girişimleri sonrasında deney grubundaki hastaların kontrol grubuna göre üriner inkontinans sayısı, ped testi, yaşam kalitesi puan ortalamalarında anlamlı farklılık saptanırken (p.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to examine the effects of pelvic floor exercises performed at home on patient care outcomes and caregivers burden according to the Health Belief Model. Method: In the study, a quasi-experimental design with pre-post test control group was used. The study was completed with 20 patients in the experimental group and 18 patients in the control group. The data were collected by socio-demographic characteristics, Incontinence Quality of Life Scale, International Incontinence Questionnaire Short Form, Broome Pelvic Floor Muscle Exercise Self-efficacy Scale, Revized Standardized Mini-Mental Test, pads test and Burden Interview. The data were analyzed by chi-square, Mann-Whitney U, Wilcoxon signed rank test and multiple regression. Results:, A statistically significant difference was found between the score averages of the experimental and control groups on both number of urinary incontinence and pads test, and quality of life scores after home nursing interventions (p .05).