Eritema nodozum etyolojisinde yersinya enterokolitika enfeksiyonunun yeri
  1. Tez No: 49447
  2. Yazar: LEVENT TURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ADEM KÖŞLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET 35 Eritema nodozum; kendi başına ayrı bir hastalık tablosu olmaktan çok, çeşitli etyolojik nedenlere bağlı olarak gelişmiş bir doku reaksiyon paternidir. Bir hastalık değil, bir bulgudur. Etyoloji insidansım; yaş, coğrafya, ırk, iklim, sosyoekonomik koşullar, hormonal etkiler ve genetik yapı gibi pek çok faktör etkiler. Klinik ve histopatolojik görünümü tipik olmakla beraber etyolojisi hakkında fikir vermez. özellikle 20-45 yaş arası genç eriş kinlerde daha fazla görülür. Kadınlarda 3- 6 kat daha siktir. Adölesan öncesi dönem de ve 40 yaşından sonra cins ayrım ortadan kalkar. 1.1.1994 üe 31.12.1995 tarihleri ara sında Sağlık Bakanlığı İstanbul Şişli Etfal Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Polikliniğine başvurarak Eritema Nodo zum tanısı olan, yaşlan 15-63 arasında değişen, 21 'i kadın 4'ü erkek toplam 26 olgu; hem anamnez, klinik ve laboratuvar verilerine göre değerlendirilerek etyolojik araştırmaya alınmış hem de serumlarında Y.enterokolitika tip 3 ve 9 antikorları aranmıştır. Ayrıca benzer yaş ve cins özellikleri taşıyan 25 kişilik kontrol grubunda da serolojik analiz yapılarak; özellikle bazı ülkelerde eritema nodozum etyolojisinde çok önemli bir yer tutan Y. enterokolitika enfeksiyonun, ülkemiz için de aynı öneme sahip olup olmadığı eritema nodozumlu ve normal grup arasmda karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. 26 olguluk hasta grubunda etyoloji incelendiğinde, % 42.3 olguda belirgin bir etyolojik ilişki bulgulanamazken, % 19.2 ile üst solunum yolu enfeksiyonları en çok saptanan neden olmuştur. Y.enterokolitika seropozitifliği açısın dan eritema nodozumlu hasta grubunda 3 olguda pozitif değer saptanırken, kontrol grubunda pozitiflik gösteren olgu tesbit edilmedi. İki grup arasındaki fark ista tistiksel olarak anlamsız (p>0.05) bu lundu.ÖZET 36 Seropozitiflik gösteren 3 olgudan yal nızca birinde belirgin bir semptomatoloji ve antikor yüksekliği (1 : 160) saptanırken, diğer 2 olgu klinik ve serolojik (1:80) olarak zayıf bulgular gösteriyordu. Bildiğimiz kadarı ile ülkemizde, daha önce eritema nodozum etyolojisinde Y.en- terokolitika enfeksiyonu bildirilmemiş ve hiç bir çalışmada da araştırılmamıştır. Bugün için Y.enterokolitika enfeksiyo nunu; ülkemiz açısından, eritema no dozum etyolojisinde önemli bir neden olarak görmesek de, özellikle gastroin testinal sistem, göz ve eklem yakınmaları bulunan hastalarda öncelikli olarak düşün mek ve araştırmak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 37 Erythema nodosum is a multifactorial tissue reaction patern rather than a dis tinct disease itself. It's not a disease, but a symptom. Incidance of etiology is influ enced by age, geografic conditions, sea sonal factors, race, socioeconomic condi tion, hormonal effects, genetic structure and likely. Although its clinical and histo- patological appearances are typical, they do not give any opinion about the etiology. It is especially frequent between second and forth decades, and is 3-6 times more frequent in women. Before adolescence and after age of 40 there is no difference between sexes. 26 cases (21 female, 4 male) between ages 15-63, diagnosed as erythema nodosum were evaluated with clinical and laboratory analysis. Y.enterocolitica se rotype 3 and 9 antibodies were detected in their sera. The control group consist ing of 25 healty people of similar age and sex were also detected for the same anti bodies. By the way, Y.enterocolitica in fection which has an important place in etiology of erythema nodosum especially in some countries, was also evaluated from the viewpoint of its importance in ery thema nodosum etiology in our country. When etiologic factors were searched for in the study group of 26 cases; any relationship could not be found in 42.3 percent of cases while in 19.2 percent of cases upper respiratory tract infections were mostly obtained. While the seropo- zitivity of Y.enterocolitica was obtained in 3 cases of erythema nodosum patients, there were no pozitivity in control group. The differeance between two groups was not significant statistically (p>0.05). Amoung the 3 seropositive patients, only one patient showed a clear symptamo- tolgy and high antibody titer (1/160), in the other two the clinical and serologicSUMMARY38 (1/80) features were poor. country, although Y.enterocolitica infec tion does not seen important, it sould To our knowledge, in our country, primerly be tought and searched for espe- Y.enterocolitica infection in the etiology cially in patients suffering from gastro- of erythema nodosum was reither repor- intestinale, ophtalmologic and artritic ted nor studied beforehand.Today, for our symptoms.