Periferal intravenöz kateterizasyon uygulama becerisi geliştirmede ve intravenöz sıvı tedavi komplikasyonlarını tanılamada hibrit simülasyon kullanımının etkisi
The effect of hybrid simulation on developing peripheral intravenous catheterization application skills and diagnosing intravenous fluid therapy complications
  1. Tez No: 494510
  2. Yazar: DERYA UZELLİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK SARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Araştırma, hemşirelik öğrencilerinde periferal intravenöz kateterizasyon (PİK) becerisi geliştirmede ve intravenöz (İV) sıvı tedavi komplikasyonlarını tanılamada hibrit simülasyon kullanımının etkisinin incelenmesi amacıyla randomize kontrollü yarı deneysel olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi'nde Şubat- Haziran 2016 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini 2015-2016 Öğretim Yılı'nda Hemşirelik Esasları Dersi'ne kayıtlı 171 öğrenci oluşturmuştur. Örneklem seçiminde tabakalı rastgele örnekleme yöntemi kullanılmış; deney ve kontrol grubunda 33 öğrenci olmak üzere toplam 66 öğrenci örnekleme dâhil edilmiş, araştırma deney ve kontrol grubunda 31 öğrenci olmak üzere 62 öğrenci ile tamamlanmıştır. Verilerin toplanmasında; deney grubu hibrit simülasyon (standardize hasta+ mulaj), kontrol grubu ise düşük gerçekli simülasyon (düşük gerçekli manken+ İV sıvı tedavi komplikasyonları görselleri) ile simülasyon uygulamasını gerçekleştirmiştir. Simülasyon uygulamasının ardından“Öğrenmede Öğrenci Memnuniyeti ve Özgüven Ölçeği ile ”Simülasyon Tasarım Ölçeği" uygulanmıştır. Performans değerlendirmede öğrencilerin psikomotor beceri ve klinik psikomotor beceri düzeyleri değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde sayı ve yüzdelik dağılımlar, Bağımsız gruplar t Testi, Mann-Whitney U testi, Wilcoxon testi ve Kikare analizi kullanılmıştır. Araştırmanın uygulanabilmesi için etik kurul izni, kurum izni ve araştırmaya katılmayı kabul eden öğrencilerden, standardize hastalardan ve öğretim elemanlarından yazılı izin alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as randomized controlled and quasi-experimental to investigate the effect of hybrid simulations on the development of peripheral intravenous catheterization (PIC) skills of nursing students and to diagnose intravenous (IV) fluid treatment complications. The study was conducted in İzmir Kâtip Çelebi University between February and June, 2016. Population of the research consisted of 171 students who were studying in the first-grade of Nursing Fundamentals Course in the 2015-2016 academic year. A stratified random sampling method was used in the selection of samples; A total of 66 students were included in the study as 33 for each experimental and control group, and the study was completed with a total of 62 students as 31 for control and experimental groups. In the collection of the data; the experimental group performed the simulation with hybrid simulation (standardized patient + moulage) and the control group performed the simulation with low fidelity simulation (manikin + images of IV fluid treatment complications). After the simulation practice,“Student Satisfaction and Self-Confidence in Learning Scale”and“Simulation Design Scale”were applied. Levels of psychomotor skills and clinical psychomotor skills of the students were evaluated in performance assessment progress. In the analysis of the data, number and percentage distributions, independent groups t-test, Mann-Whitney U test, Wilcoxon test and Chi-Square analysis were used. In order to be able to conduct this research, approval of ethical review board and institution, and the written permissions of students who accepted to participate in the study, the standardized patients and the faculty members were taken. As a result of the research; There was no statistically significant difference between PIC information pre-test mean score of control group (60.96±19.38) and experimental group (60.64±21.89) before the simulation training; after the training, in terms of PIC information post-test mean scores, there was a statistically significant difference found between experimental (82.96±15.53) and control (68.70±20.61) groups (p>0.05; p0.05; p0.05).