Streptokinaz verilen akut miyokard infarktüslü hastalarda reperfüzyonun noninvaziv kriterleri
Noninvasive criteria of reperfusion in patients with acute myocardial infarction using streptocinase
- Tez No: 494572
- Danışmanlar: PROF. DR. KOPTAGEL İLGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İstanbul Göztepe Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Giriş: Akut myokard enfarktüsü (AMI) düşündüren semptom ve klinik bulgular ile birlikte şiddetli göğüs ağrısı ve EKG de en az iki komşu derivasyonda bir milimetreden daha fazla ST elevasyonu gösteren, ilk 6 saatte ya da12 saate kadar devam eden gögüs ağrısı ile başvuran tüm hastalarda kontrendikasyon yok ise streptokinaz tedavisi uygulanır. Araştırma da streptokinaz verilen akut myokard infarktüslü hastalarda reperfüzyon'un noninvazif kriterlerini ve zamana karşı düzelme seyrini belirlemek amaçlandı. Materyal ve metot: kesitsel tipte yapılan araştırma, koroner yoğun bakım ünitesine elektrokardiyografide ST segment yüksekliği ile alınan ve akut miyokard infarktüs tanısı ile streptokinaz uygulanan 48 hasta ile yapıldı. Reperfüzyon kriterleri; streptokinaz uygulanması ile aritmilerin ortaya çıkması, serum CK-MB enzim düzeylerinin ve elektrokardiyografide ST segmentinin düzelme düzeyi ve zamanı, hastanın ağrısında klinik düzelme olarak belirlendi. Verilerin analizi SPSS paket programında analiz edildi. Tanımlayıcı ölçütlerden frekans, yüzde (%), ölçümle belirlenen verilerin analizinde normal dağılıma uygunluk Shapiro Wilk Testi ile değerlendirildi. Buna göre ölçümle belirlenen verilerin analizi için Mann Whitney-U ve Krusskal Wallis Varyans analizi kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan 48 hastanın %69(33/48)'ü erkek, %31(15/48)'i kadın; yaş ortalaması 51,83 (±11,50),yaş aralığı(29-73) ,aritmi görülenlerin oranı %41,67 idi . CK-MB pik değerine ulaşma süresi % 50 hastada 10. Saatte, diğerleri 12 saatte gerçekleşti. CK-MB pik zamanı ve AMİ tipleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p>0,05). Benzer biçimde aritmi tipi ile ST elevasyonunda %50' den fazla düşme arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05). Gelişen aritmiler sıklık sırası ile akselere idiyoventriküler ritm (AIVR) %16,7; ventriküler ekstra atım (VEA) %12,5; bradikardi %6,3; ventriküler taşikardi %4,2; ventriküler fibrilasyon %2,1 olarak bulunmuştur. ST segment elevasyonunda ilk 3 saat içinde 48 hastanın 37'sinde (%77,0) %50'den fazla azalma oldu. Hastaların %33,0'de ise 3 saat ve daha sonra izoelektrik çizgiye indi. Ağrının azalma süresi ile AMİ tipi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05). Sonuç: streptokinaz uygulanan AMİ hastalarında reperfüzyon aritmileri oluştuğu gözlendi. CK-MB enzimi erken pik yaptı, EKG de ST elevasyonunda erken azalma oldu. Klinikte reperfüzyonun tahmin edilmesinde bu parametrelerin oldukça faydalı olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
İntroduction:If there is no contraindication in all patients who present with symptoms and clinical signs of acute myocardial infarction (AMI), severe chest pain and ECG with more than one millimeter more ST elevation in at least two adjacent contours, with a chest pain lasting up to the first 6 hours or 12 hoursstreptokinase treatment. The aim of the study was to determine the noninvasive criteria of reperfusion and the course of improvement in time in patients with acute myocardial infarction given streptokinase. Method:The cross-sectional study was performed on 48 patients with coronary intensive care unit electrocardiography with ST segment elevation and acute myocardial infarction with streptokinase.Reperfusion criteria; the occurrence of arrhythmias by streptokinase administration, the level of serum CK-MB enzyme and the improvement of ST segment in electrocardiography and time were determined as clinical improvement in the patient's pain. The analysis of the data was analyzed in the SPSS package program. Frequency, percent (%) of the descriptive criteria were assessed using the Shapiro Wilk test for normal distribution in the analysis of the data determined by measurement. Mann Whitney-U and Krusskal Wallis Analysis of variance were used to analyze the data determined by measurement. Results:Of the 48 patients who participated in the study, 69% (33/48) were male and 31% (15/48) were female; The mean age was 51.83 (± 11.50), the age range (29-73) and the rate of arrhythmia was 41.67%. The peak time to reach the CK-MB peak was 50% in the patient at 10 hours and the others at 12 hours. There was no statistically significant difference between CK-MB peak time and AMI types (p> 0.05). Similarly, there was no statistically significant difference between the arrhythmia type and the 50% drop in ST elevation (p> 0,05). Developing arrhythmias were frequency and frequency of ventricular arrhythmias (AIVR) 16,7%; ventricular extra-pulsation (VEA) 12.5%; bradycardia 6,3%; ventricular tachycardia 4,2%; ventricular fibrillation was found to be 2.1%. In the first 3 hours of ST segment elevation, there were more than 50% reduction in 37 (77.0%) of 48 patients. At 33.0% of the patients, the isoelectric line descended 3 hours later. There was no statistically significant difference between the duration of decrease in pain and AMI type (p> 0.05).Consequently,reperfusion arrhythmias were observed in AMI patients treated with streptokinase. CK-MB enzyme peaked prematurely, ECG had an early decrease in ST elevation. It was thought that these parameters could be very useful when clinical reperfusion was estimated.