Mikrovasküler anastomozlarda tromboz gelişimini engellemek amacıyla streptokinaz kullanımı (deneysel çalışma)
- Tez No: 31087
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Cerrahi bilimlerin giderek daha fazla dalında ve daha sıklıkla uygulanan mikrovasküler girişimlerde halen önemini koruyan komplikasyonların başında“intravasküler trombozlar”gelmektedir. Yaptığımız deneysel çalışmada, streptokinazm profilaktik kullanımdaki trombozu engelleyici etkisi araştırılmıştır. Deneysel çalışmada kullanılan 40 adet ratm 20 tanesinin carotis communis arterinde kimyasal, 20 tanesinde ise mekanik yöntemlerle intimal harabiyet yaratılmış ve mikrovasküler teknik kullanılarak anastomozlar gerçekleştirilmiştir. Takiben her iki deney grubu yine kendi içinde ikiye ayrılarak deneklerin yarışma intravenöz olarak profilaktik streptokinaz verilmiş, geri kalanlarına ise hiç bir tedavi uygulanmamıştır. Kimyasal intimal harabiyet yaratılan deneklerde, kontrol grubunda gelişen tromboz oram 9/10 iken, streptokinaz uygulanan 10 ratm dördünde tromboz meydana gelmiştir. Mekanik yöntemle intima harabiyeti oluşturulan grupta ise bu oranlar 8/10 ve 3/10 olarak saptanmıştır. Yapılan istatistiksel analizlere dayanılarak, aradaki farklılıkların anlamlı olduğu tespit edilmiş ve streptokinazm profilaktik kullanımda, özellikle travmatik etyolojili mikrovasküler anastomozlarda gelişebilecek trombozlarm önlenmesinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır. 53
Özet (Çeviri)
Since microvascular operations are being more widely used in increasing number of surgical branches,“intravascular thrombosis”is still keeping its significance as one of the most important complications. In the experimental research, prophylactic effect of streptokinase in avoiding thrombosis was evaluated. Intimal damage was created chemically in 20 of the 40 rats that utilized in the study and in 20 of them by mechanical means and anastomoses were done by using microvascular technique. Then, both of the experimental groups were divided into two subgroups and half of them were treated by intravenous streptokinase but nothing was done for the rest. Since the ratio of thrombosis of the control group in chemically traumatized rats was 9/10, four vessels were found to be thrombosed in four of 10 rats which streptokinase was administered. In the group that the intimal damage was created by mechanical means, these ratios were 8/10 and 3/10 consecutively. By the helps of the statistically important results that were obtained at the end of the experimental research, it was concluded that streptokinase was affective in avoiding thromboses in microvascular anastomoses, especially in the ones which have traumatic etiologies. 54