Farklı diyet modifikasyonlarının sprint interval egzersiz sonrası yağ oksidasyonuna etkisi
The effect of different diet modification on fat oxidation after sprint interval exercises
  1. Tez No: 494584
  2. Yazar: DİLEK SEYİDOĞLU MANAV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBİN RUDARLI NALÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tek bir sprint interval yöntemi (SIY) egzersiz seansının, egzersiz sonrası oksijen tüketimi (VO2) ve yağ oksidasyonunu artırıp, solunum değişim oranı (RER) ve karbonhidrat oksidasyonunu azaltarak yağ metabolizması üzerindeki olumlu etkiler sağladığı, buna karşılık kısa süreli yağdan zengin diyetin ise bu etkiyi, egzersiz öncesi ve sonrasında yağ oksidasyonunu artırarak gerçekleştirdiği bilinmektedir. Fakat söz konusu egzersiz ve diyetin kombine uygulamasının yağ oksidasyonu üzerindeki etkisi araştırılmamıştır. Bu çalışmada amaç, genç antrene erkeklerde kısa süreli uygulanan farklı diyet modifikasyonlarının (normal, yüksek karbonhidratlı ve yüksek yağlı) SIY performansına ve egzersiz sonrası toparlanma sürecine etkilerini araştırmak ve bu etkileri fiziksel olarak daha az aktif olanlar ile karşılaştırmaktır.Katılımcılar, maxVO2 düzeylerine göre, antrene (n=5, 57.9 ml.kg.dk-1) ve rekreasyonel aktif (n=5, 37.8 ml.kg.min-1) olarak gruplandırıldı. Üç günlük besin tüketim kaydı alındı, vücut kompozisyonu, istirahat metabolik hızı ölçüldü, günlük enerji ihtiyacı hesaplandı. Birer hafta arayla aynı enerji içeriğine sahip 3 farklı diyet (birer günlük normal diyet, yüksek karbonhidrat diyeti ve 3 günlük yüksek yağlı diyet) uygulandı. SIY seansı öncesi açlık metabolik hızı ölçüldü, kahvaltı, 3 saatlik dinlenme ve sonrasında klasik bir SIY seansı (6 x 30 sn, 4.5 dk dinlenme) uygulandı ve hemen ardından toparlanma dönemi gerçekleştirildi. Egzersiz sırasında üretilen ortalama güç çıktıları (watt/kg) ile 2 saatlik toparlanmada gaz analizörü ile ölçülen VO2 (ml.dk-1), RER (VCO2/VO2) ve yağ oksidasyonu (% ve gr/dk) verileri iki grup arasında karşılaştırıldı.Yağdan zengin diyet sırasında ölçülen dinlenim yağ oksidasyonu hızı (gr/dk), diğer diyetlere göre anlamlı olarak yüksekti ve bu farklılık gruplar arasında anlamlı değildi. Farklı diyet uygulamaları ile egzersiz seanslarında üretilen güç çıktıları arasında bir farklılık görülmedi. Yağdan zengin diyet ile toparlanma sürecinin özellikle son 45 dk'sında ölçülen on beş dakikalık yağ oksidasyonu ortalamaları diğer diyetlerden ve kontrol grubundan anlamlı olarak yüksekti. Bu araştırmanın sonuçları ile, yüksek yağlı diyet uygulaması ve SIY kombinasyonunun yağ oksidasyonunu arttırarak kilo kontrolünün sağlanmasında alternatif bir yol olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
A single SIT session, which is known its positive effects on fat metabolism by increasing VO2 and fat oxidation and by reducing RER and carbohydrate oxidation during post-exercise period, and short-term high fat diet, which is known its positive effects on fat oxidation during pre- and post- exercise session, combination effects on fat oxidation was not studied before. The aim of the study was to investigate the effect of short-term different diet modifications (high fat and high carbohydrate) on fat oxidation after a SIT bout in healthy young trained and recreationally active men. Recreationally active (n=5, 37.8 ml.kg.min-1) and trained (n=5, 57.9 ml.kg.min-1) groups were determined according to participants' VO2max levels. It is collected individual 3-d food records, measured body composition and resting metabolic rate for calculating the daily energy requirements. Then, isocaloric 3 different diet interventions were applied with a weekly interval: normal diet, high carbohydrate diet for one day and high fat diet for three days. Before each SIT session, preprandial resting metabolic rate was measured. Participants had breakfast and following 3 hours- resting period they performed a SIT bout (6 x Wingate anaerobic sprints with a 4.5 min recovery) and immediately after 2 hour-recovery period. Mean power output (watt/kg) during sprint performances and VO2 (ml.dk-1) and RER (VCO2/VO2) which were collected from a gas analyzer for 15 min- averages during recovery period and energy derived from fat oxidation (as % and gr/min) which was calculated using established equations were compared with the groups. Resting fat oxidation rate (gr/min) was found statistically high from the other diet modifications, when the groups were disregarded. Power outputs during the SIT bouts were not differ between the diet modifications. Mean fat oxidation for last 45 min during recovery period of high fat diet in trained men were significantly different from other diet modifications and from recreationally active group. A combination of short-term high-fat diet and SIT may thought to be an alternative way of achieving weight control by increasing fat oxidation from the results of the study.