Lizozomal depo hastalıklarının lökositlerinde hastalık ile ilgili spesifik enzim aktivitelerinin ölçülmesi
Measurement of specific enzyme activities associated with diseases in leukocytes of lysosomal storage diseases
  1. Tez No: 494583
  2. Yazar: MERAL DONDURMACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESER Y. SÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Lizozomal depo hastalıkları (LDH) 40' tan fazla genetik hastalık grubunu kapsar. LDH'ta yıkılamayan moleküller, endozom/ lizozomlar içerisinde depolanmaya başlar. Depo edilen metabolitler genellikle mukopolisakkarid (MPS), sfingolipid, mukolipid, glikoprotein, oligosakkarid ve glikojendir. Lizozomlardaki bu birikim bir süre sonra hücrelerin şişmesine, fonksiyonlarının bozulmasına ve hücre ölümüne neden olur. LDH'ların tanısında kuru kan örneğinde ve lökositlerde enzim aktivitesi tayini en önemli ve en sık kullanılan yöntemdir. Ancak özellikle heterozigot hastalarda yalancı pozitiflik veya negatiflik görülebilir. Bu araştırmada bu hastaların T lenfositleri, B lenfositleri ve monosit-makrofajları flow sitometri ile CD8, CD19, CD14, CD33 reseptörleri kullanılarak izole edilerek enzim aktiviteleri tayin edilmiştir. Bu şekilde özellikle heterozigot hastaların tanısı için daha güvenli bir tanı yöntemi araştırılmıştır. Son yıllarda, Gaucher hastalarında multipl myelom ve B hücreli lenfoma insidansında artış gösterilmiştir. Bu nedenle, çalışmada Gaucher hastalarında lökosit infiltrasyonu ve lenfoid malignite gelişmesi arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla Gaucher hastaları ve sağlıklı kontrollerde lökosit yüzey antijenlerinin oranı belirlenmiştir Lökosit hücre yüzeyi antijenlerinin miktarı % dağılım olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Lysosomal Storage Diseases (LSD) are a group of metabolic disorders that contain almost more than 40 inherited disorders and its approximate incidence in births is 1/40.000-1/100.000.000.Lysosomal storage diseases result defects in lysosomal functions because of mutations on genes that code lysosomal enzymes. If one of these enzymes is defective, the large molecules accumulate within the cell. Storeged molecules cause cell disfunction and death.These are usually mukopolisakkarid (MPS), sfingolipid, mucolipid, glycoprotein, oligosaccharide and glycogen. Measuring the enzyme activity in leukocyte or dried blood sample,is the most common and principal method.However, sometimes it can be wrong positive or wrong negative results in dried blood samples. So enzyme activity in leukocyte is offered for certain diagnosis. But in case of manuel leukocyte izolation, results are changeable for especially heterozygote patients. İn this study, patients's and healty people's T lymphocyte, B lymphocyte,monocyte- macrophage are izolated, using CD8, CD14, CD19, CD33 receptors, by flow cytometry and measured enzyme activities. Comparison of levels of each leukocyte cell surface antigen between GD patients and healthy controls were expressed as % percentage. Our results show that in GD patients CD33, CD14 and CD8 leukocyte cell surface antigens were insignificantly higher compared to controls.