Kütahya-Emet bölgesi toprak, bitki ve sularında arsenik kirliliği ve risk karakterizasyonu
Arsenic contamination in soil, plant and waters and its risk characterization in Emet region, Kutahya
  1. Tez No: 494753
  2. Yazar: TUNA KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT HAKAN AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Günümüzde topraklarda biriken ve sular yoluyla bitkilere de taşınarak insan sağlığını tehdit eden birçok farklı potansiyel toksik element (PTE) türleri bulunmaktadır. Kütahya'nın Emet bölgesi topraklarında en yaygın PTE'lerden biri olan arsenik (As) metaloidi konsantrasyonunun oldukça yüksek değerlerde olduğu gözlenmiştir. Bu çalışmanın amacı bölgede toprak, bitki ve sularındaki As metaloidinin detaylı olarak araştırılması, yüksek konsantrasyona sahip olan diğer PTE'lerin de (Sb, Cd, Cr, Cu, Hg, Ni, Pb, Zn) konsantrasyonlarının ölçülmesi ve oral maruziyet yolu ile risk karakterizasyonunun tamamlanmasıdır. Geçmişte yapılan çalışmalarda bölge halkında As kirliliğine ilişkin birçok farklı cilt lezyonları gözlenmiştir. Fakat bugüne kadar Emet bölgesinde bu konuyla ilgili insan sağlığı bakımından detaylı bir çalışma yapılmamıştır. Toprakta ölçülen As konsantrasyonu 22 ile 770 ppm arasında olup bitkilerde 700 ppb ve sularda da 730 ppb maksimum değerlerine kadar ulaşmaktadır. Çocuk bireyler için“toprak pika davranışı”ve“istemsiz toprak yutma”, yetişkin bireyler için“istemsiz toprak yutma”senaryoları için tehlike endeksinin çoğu zaman 1'in üzerinde olduğu anlaşılmış olup As bakımından olası kanserojen risk değeri 1x10-6 limitini aşmaktadır. Bu çalışma ile birlikte, literatürde bu konudaki boşluk tamamlamış olup, elde edilen sonuçların da gelecekteki muhtemel iyileştirme projelerine de faydalı olabileceği bilinmektedir.
Özet (Çeviri)
Recently, human health threated by many different types of potentially toxic elements (PTEs) accumulates in soil, and transports by waters to the plants. As one of the common PTEs, high value of arsenic (As) observed in soil in Emet region, Kutahya. The objectives of this study were to investigate As contamination in soil, plant and water and to assess PTEs concentrations (Sb, Cd, Cr, Cu, Hg, Ni, Pb, Zn) in the region. Further objective was also to complete the risk characterization on oral exposure pathways. According to previous studies, many different skin lesions related to As pollution were observed in the Emet region. However, there are limited studies regarding human health in this region. As concentration in soils are between 22 and 770 ppm, and reaches maximum 700 ppb in plant and 730 ppb in waters. Hazard index exceeded the 1 for children on soil pica behavior and involuntary soil ingestion, and adults on involuntary soil ingestion pathways; and the carcinogenic risk value exceed the 1x10-6 limit on many of exposure sites. As a result, current study will fill the gap in the literature, and results will also be useful for future prospective remediation process.