Arıtma çamurunun kurutulmasının termodinamik analizi
Thermodynamic analysis of sewage sludge drying
  1. Tez No: 494755
  2. Yazar: RENGİN SIKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KILIÇASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Termal yolla kurutma prosesi, arıtma çamurlarının kontrolü ve bertaraf edilmesi kapsamında kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Enerji giriş ve çıkışlarının hesaplanması, kurutucu sistemlerinin tasarlanması aşamasında büyük önem taşımaktadır. Kurutma sonucunda çamurun ısıl değeri yükselmekte, böylece yakıt kalorifik değeri uygunsa başka bir yakıt katkısı olmadan kolayca yakılabilmektedir. Bu husus, enerji gereksinimi genellikle yüksek olan kurutma proseslerinin maliyetlerini düşürmek açısından destekleyici olmaktadır.Tez çalışmasında; Kocaeli–İSU Kullar Arıtma Tesisi'nin susuzlaştırma dekantörü çıkışından alınan evsel nitelikli arıtma çamuru örneği, N&A Çevre Teknolojileri firmasına ait araştırma laboratuarında hazırlanan prototip kürekli tip kurutucu kullanılarak kurutulmuştur. Kürekli tip kurutucu sistemine ait termodinamik analiz hazırlanmış, kütle ve enerji denklikleri oluşturulmuş, arıtma çamurunun kurutulması için gerekli enerji miktarı hesaplanmıştır.Kurutulmuş ürünün ısıl değeri tespit edilmiştir.Yapılan değerlendirme sonucunda kurutulmuş çamurun yakılarak faydalı enerjiye dönüştürülmesi suretiyle sistemin enerji gereksiniminin sağlanabileceği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Thermal sludge drying is one of the methods in order to manage and dispose of sewage sludge. Determining energy input and output of the process is of great importance to design the drying systems. As a result of drying process, calorific value of the sludge increases so that sludge can be easily incinerated without any additional fuel. Thus, sludge drying is supportive in terms of reducing costs of the energy intensive drying processes. In this research paddle dryer prototype manufactured at N&A Çevre Teknolojileri research laboratory is used to thermally dry sewage sludge sample taken from Kocaeli ISU-Kullar Wastewater Treatment Plant's dewatering decanter outlet. Thermodynamic analysis of the paddle dryer is performed,mass and energy balances are expressed and the energy requirement for sewage sludge drying process is calculated. Calorific value of the dried sludge is determined. Evaluation of the results revealed that drying system's energy requirement can be supplied via incineration of dried sewage sludge.