17 Ağustos 1999 Kocaeli depreminde hasar alan bir yapının performans analizleri
Performance analysis of a building damaged during 17 August 1999 Kocaeli earthquake
- Tez No: 494756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL BEYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Depremlerin çok sık yaşandığı ülkemizdeki mevcut yönetmelik koşullarının deprem hasarları üzerindeki etkilerinin belirlenmesi, yaşanacak olası depremlerin hasarlarının azaltılmasında büyük rol oynamaktadır. 17 Ağustos 1999 Kocaeli Depremi ciddi can ve mal kayıplarına sebep olmuştur. Bu çalışmada; 1999 Kocaeli Depreminde hasar gören bir binanın mevcut hasarları ile, 2007 de yürürlüğe giren Deprem Yönetmeliğinde bulunan kriterler ışığında performansa dayalı analizinden oluşacak hasarların karşılaştırılması incelenmiştir. Bu analiz yöntemleri; Eşdeğer Deprem Yükü, Tek Mod İtme Analizi, Çok Mod İtme Analizi ve Doğrusal olmayan Zaman Tanım Alanlı Analiz yöntemleri olarak uygulanmıştır. Ayrıca deprem sırasında yapıda meydana gelen hasarların türü de incelenmiş ve oluşan hasarların yapılan analizlerle önceden tahmin edilebilmesi için hangi yöntemlerin uygulanmasının daha doğru sonuçlar verdiği araştırılmıştır. Yapılan tüm analizler Sap2000 programı yardımı ile yapılmıştır. Analizler sonucu elde edilen çalışmalar ile ileride yapılacak tasarımlar için daha güvenli yapıların oluşturulması düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Determination of the effects of existing specifications conditions on the damage of earthquakes in our country where is earthquake-prone country has an important role to decrease the damage of further possible earthquakes. August 17, 1999 Kocaeli earthquake caused serious loss of life and property. In this study, a building which on the damages caused by 1999 Kocaeli Earthquake and damages caused by performanced-based analysis according to Specification for Buildings to be Built in Seismic Zones 2007 were compared. These analysis methods were used as Equivalent Seismic Load Method,Single-mode Pushover Analysis, Multi-mode Pushover Analysis and Nonlinear Time History Analysis. Also, Damages type has been investigated during earthquake and more accurately methods has been investigated for this damage's estimate. All analysis was done by using Sap2000 program. There has been considered more safety building for further possible design with investigations of result of analysis.