Asemptomatik postmenopozal meme kanserli hastalarda tamoksifenin endometrium üzerindeki etkileri
- Tez No: 49476
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YUSUF ZİYA YERGÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET Jinekolojik olarak asemptomatik 68 postmenopozal meme kanserli hasta üzerinde çalışıldı. 46 hasta en az 6 ay süreyle tamoksifen tedavisi almaktaydı ve 22 hasta herhangi bir hormonal tedavi almamıştı. Biz bu çalışmamızda tamoksifen tedavisi alan ve almayan grubu endometrial kalınlık, endometrial patolojik değişiklikler ve serum FSH, LH ve E2 düzeyleri açısından karşılaştırdık. Her iki grup yaş, menopoz sonrası geçen süre ve body mass index açısından benzerdi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 68 gynecologically asymptomatic postmenopausal breast cancer patients were studied. 46 patients had been treated with tamoxifen at least 6 months and 22 had not received any hormonal treatment. We compared endometrial thickness, endometrial pathologic changes and serum FSH, LH and E2 levels in breast cancer patients with or without tamoxifen treatment. Two groups were similar in age, age at menopause and body mass index.