Servikal intraepitelyal neoplazi (CIN) tedavisinde multiple tedavi modalitelerinin karşılaştırılması
- Tez No: 49477
- Danışmanlar: PROF.DR. SAFFET DİLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu çalışma grubuna 87 adet CİN I, 19 adet CİN II ve 13 adet CİN III olmak üzere toplam 119 adet servikal intraepitelyal neoplazi tanısı almış hasta dahil edildi. Bunlardan 57 tanesine Laser vaporizasyon işlemi uygulandı ve tedavi sonrası yeterlilik oram %93 olarak tesbit edildi. LEEP tedavisi uygulanan 16 hastanın tedavi sonrası yeterlilik oram %100 olarak değerlendirilirken krioterapi uygulanan 11 hastanın tedavi sonrası yeterlilik oram %81.2 olarak bulundu. Konizasyon uygulanan 7 hasta ve elektrokoagülasyon uygulanan 2 hastada vaka sayısının yetersiz olmasına karşılık tedavi soması basan %100 olarak değerlendirildi. Aynı şekilde tedavi şekli olarak histerektomi seçilen 26 hastada da tedavi soması başarı %100 olarak değerlendirildi. Elektrokoagülasyon diatermi yöntemi maliyet, uygulama kolaylığı, işlem sonrası komplikasyon azlığı, operatörün ek bir eğitime gereksinim duymaması bakımından avantajlı sayılırken işlemin anestezisiz uygulama imkanının sınırlı olması, servikal kript ve glandlara ulaşmadaki yetersizliği dezavantaj olarak nitelendirilmiştir. Krioterapide ise bunlara ilave olarak işlemin anestezi gerektirmeyişi önemli bir avantaj olarak görülmüştür. Tek basma preinvaziv hastalık için histerektomi ve konizasyon oldukça radikal ve pahalı yöntemler olarak bulunmuştur. Kliniğimiz tarafından Laser cerrahisinin desteklenmesi ve kabul görmesinin en önemli nedeni derinlik kontrolünün rahatlıkla yapılabilmesi ve deneyimli ellerde komplikasyonsuz olarak sonuç vermesidir. Poliklinik şartlarında rahatlıkla kullamlabilmesi, tek seansda hem tam hem de tedavi yapılabilmesi, operatörün ek bir eğitime gerek duymaması LEEP 'i avantajlı kılarken işlem soması ortaya çıkan kanamalar işlemi dezavantajlı hale getirmiştir. Sonuç olarak, ele aldığımız tüm tedavi yöntemleri gerçekten etkin ve yüz güldürücü teknikler olup biz bu çalışmamızda tedavi tekniklerim tedavi soması yeterlilik açısından birbirlerinden çok da fazla farklı olmadıklarım gördük. 88
Özet (Çeviri)
SUMMARY A total of 1 19 cases: 87 CIN I, 19 CIN II, 13 CIN III were included into this study Laser vaporisation was performed for 57 cases and post treatment adequacy was found 93 %. LEEP was performed 16 cases and efficacy 100%, and the efficacy of treatment was 81.2% in 11 patients with criotheraphy. Although statisticaly in significant efficacy of treatment for conisation (7 cases) and electrocoagulation (2 cases) was found 100%. In 26 cases who were treated as total histerectomy efficacy rate was evaluated as 100%., Advantages for electrocoagulation were minimum expensive, easy performance, niinimum complications and minimum education for the operation. These advantages of the some procudere was the need for analgesia and limited efficiancy for cervical cryptae and glands. For only criotheraphy there is no need for anestesia. Histerectomy and conisation was found as radical and much expensive for treatment of preinvasive diseases. We found Laser vaporisation as the most convenient method to treat preinvasive diseases. Because, this for of treatment provides to possibility to control depth and it can be performed without any complication in experience hands. LEEP can be performed as an office procedure and it has the chance both to diagnose and to cure the illnes simultaneously but hemorrhage is the most restricting complication of LEEP. Finally, for treatment of survical preinvasive diseases the above mentioned techniques were not found much different from each other for the aspects of advantages and dis advantages. 89