Quartz fiber takviyeli kompozit uçak radom malzemesinin katı partikül erozyon davranışı
Solid particle erosion characterization of quartz fibre reinforced composite aircraft radome material
- Tez No: 494776
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Katı partikül erozyonunun sebep olduğu bakım masrafların azaltılması sebebiyle uçak üreticileri yeni malzeme arayışına girmişler ve quartz fiber takviyeli kompozit malzemeden uçak radomlarını üretmişlerdir. Bu çalışmada, quartz fiber kompozit radom malzemesinin katı partikül erozyon aşınma davranışları incelenmiştir. Test numuneleri, beş yıl boyunca serviste olan radomun, darbe hasarı sebebiyle servisten çekilmesiyle elde edilmiştir. Farklı açılarda, yüzeyi işlemsiz, yüzeyi boyalı ve yüzeyine eroziv bant yapıştırılmış numuneler; alümina 120 mesh ve volkanik kül aşındırıcı ile aşındırılıp, katı partikül erozyon davranışları tespit edilmiştir. Malzemelerin yüzeyinde oluşan aşınma bölgeleri lazer 3D optik profilometre cihazı kullanılarak taranmıştır. Katı partikül erozyonunun malzeme iç yapısında hasar oluşturup oluşturmadığı bilgisine X-ray tahribatsız hasar analizi yöntemi ile ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the reduction of maintenance costs caused by solid particle erosion, aircraft manufacturers have searched for new materials and produced aircraft radomes from quartz fibre reinforced composite materials. In this study, the solid particle erosion wear behaviours of this composite material were examined. The test specimens were obtained by unserviceable of the radome component due to impact damage, which was serviced for five years. At different angles, samples with surface clear, surface painted and erosive tape adhered to the surface; alumina 120 mesh was abraded and volcanic ash abrasive was abraded, and solid particle erosion behaviours were detected. Wear zones formed on the surface of the materials were scanned using laser 3D optical profilometer. The knowledge that solid particle erosion causes damage to the internal structure of the material is obtained by X-ray non-destructive damage analysis method.