Kompozit radomlarda tamir uygulamalarının mekanik ve elektromanyetik performans üzerine etkileri
Investigation of the mechanical and electromagnetic performance of repaired composite radomes
  1. Tez No: 966044
  2. Yazar: MUHAMMED ESAD KARADUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH AKTAŞ, DOÇ. DR. MEHMET ÇAĞRI TÜZEMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasında, havacılıkta kullanılan bir kompozit radomun hasar görmüş bölgelerine çeşitli tamir yöntemleri uygulanarak, yapısal dayanımın yeniden kazandırılması ve elektromanyetik performansın korunması amaçlanmıştır. Radomlar, sadece yapısal taşıyıcı elemanlar değil, aynı zamanda radar sistemlerinin sürekliliğini sağlayan elektromanyetik geçirgen yapılardır. Bu nedenle, tamir işlemleri yalnızca mekanik değil, aynı zamanda elektromanyetik bütünlüğü de koruyacak şekilde tasarlanmalıdır. Bu kapsamda, kuvars fiber takviyeli, epoksi reçine esaslı prepreg malzeme kullanılmış ve bal peteği yapısıyla sandviç panel formunda kuponlar üretilmiştir. Elle serim yöntemiyle hazırlanan kuponlar, otoklav ile kürlenerek nihai forma getirilmiş; ardından merdiven tipi hata açma işlemleri uygulanarak farklı tamir senaryoları oluşturulmuştur. Bu senaryolar kapsamında hem ek kat içeren hem de ek katsız tamir uygulamaları gerçekleştirilmiş ve her biri tahribatlı (ASTM C393 standardına uygun üç nokta eğme testi, ASTM C297 standardına uygun sandviç yapı çekme testi) ve tahribatsız (TTU, mikroyapı analizi) test yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Ayrıca, radyo frekans geçirgenlik performansı da S-parametre ölçümleri ile analiz edilmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, kompozit radom yapılarında uygulanabilecek tamir yöntemlerinin yapısal ve elektromanyetik performans üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak inceleyerek, en uygun ve optimize tamir stratejilerini belirlemektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, various repair techniques were applied to the damaged regions of a composite radome used in aerospace applications to restore structural integrity and preserve electromagnetic performance. Radomes are not only structural components but also electromagnetically transparent enclosures that ensure the continuity of radar systems. Therefore, repair procedures must be designed to maintain both mechanical strength and electromagnetic transparency. Within this scope, quartz fiber-reinforced, epoxy resin-based prepreg materials were utilized to fabricate sandwich panel coupons with a honeycomb core structure. The coupons were manufactured using the hand lay-up method and cured in an autoclave to achieve their final form. Subsequently, step-scarf defects were introduced to simulate damage scenarios, and different repair configurations—both with and without additional reinforcing plies—were implemented. Each repair scenario was evaluated using both destructive (three-point bending tests in accordance with ASTM C393 and flatwise tensile tests in accordance with ASTM C297) and non-destructive (TTU and microstructural analysis) test methods. Furthermore, radio frequency (RF) transparency performance was assessed through S-parameter measurements. The primary objective of this study is to comparatively investigate the effects of various repair methods on the structural and electromagnetic performance of composite radomes and to determine the most effective and optimized repair strategies.