Büyükbaş hayvan gübresi, peyniraltı suyu ve tavuk gübresinin kofermantasyon yöntemi ile biyogazlaştırılması
Biogas production from cattle manure, poultry manure and cheese whey by co-digestion
  1. Tez No: 494785
  2. Yazar: RAHMAN ÇALHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tüketimin hızla artmasına bağlı olarak ortaya çıkan atık miktarı da aynı oranda artmaktadır. En büyük atık kaynaklarından bir tanesi de hayvansal atıklar ve hayvansal ürünlerin üretimini yapan endüstrilerdir. Bu atıkların bertaraf edilirken enerjiye dönüştürülmeleri büyük önem arz etmektedir. Tavuk gübresi ve peynir altı suyunun tek başına anaerobik fermantasyona tabi tutulması sırasında fermantasyon sürecini olumsuz yönde etkileyecek bazı problemler ortaya çıkmaktadır. Bu problemlerin önlenebilmesi ve bu daha fazla biyogaz üretilebilmesi amacıyla bu üç substratın kofermantasyonu çalışılmıştır. Gerçekleştirilen çalışmada büyükbaş hayvan gübresi, tavuk gübresi ve peynir altı suyunun farklı karışım oranlarında, farklı karıştırma hızlarında ve farklı sıcaklık şartlarında denemeler gerçekleştirilmiş ve biyogaz üretim verimleri ve metan üretim verimleri belirlenmiştir. Elde edilen deneysel sonuçlar Matlab programının YSA modülünde kullanılarak deneysel olarak çalışılamamış olan şartları tahmin edebilen modeller geliştirilmiştir. Deneysel sonuçlara göre en yüksek biyogaz üretimi %50 büyükbaş gübresi, %40 tavuk gübresi ve %10 peynir altı suyu oranında, en yüksek metan oranı ise %50 büyükbaş gübresi, %30 tavuk gübresi ve %20 peynir altı suyu oranında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The amount of waste due to rapidly increased comsumption day by day is increasing. Animal wastes and animal production industry wastes are among the most important waste sources. It is also very important that these wastes can be used as a renewable energy source. Anaerobic fermentation of only cheese whey and only poultry, manure can cause some inhibition problems. Co-digestion can bu used to avoid this problems and to produce more biogas from this wastes. In this study co-digestion of cattle manure, poultry manure and cheese whey at different mixing ratios, different stirring ratios and different temperatures were studied and biogas production efficiencies and methane contents were determined. The observed results were used at Matlab ANN module and estimation models were developed. At the end of the study the highest biogas production was observed at 50% cattle manure, 40% poultry manure and 10% cheese mixing ratios and the highest methane content was observed at 50% cattle manure, 30% poultry manure and 20% cheese whey ratio.