Bitki koruma makinelerinin tarımda iş güvenliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the plant protection machinery from the point of safety in agriculture
  1. Tez No: 494821
  2. Yazar: UĞUR TEMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM BENAL ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tarım sektörü, gelişmiş ülkeler de dahil olmak üzere birçok ülkede en tehlikeli sektörlerden biri durumundadır. Özellikle tarımsal mekanizasyon araçlarının kullanımının yaygınlaşması ile birlikte her yıl çok sayıda yaralanmalı veya ölümlü iş kazaları yaşanmaktadır. Bu durum, tarımda iş sağlığı ve güvenliğinin önemini arttırmaktadır. Tarım makineleri kazaları ile tarımsal ilaçlar ve diğer kimyasallara maruz kalma, sektördeki ölüm, yaralanma ve hastalıkların iki temel nedenidir. Genel olarak tarım makineleri ve özelde kimyasal uygulaması yaparak tarımsal mücadelede kullanılan makinelerle ilgili kaza, yaralanma ve hastalıkların azaltılması konularında yapılacak çalışmaların belirlenebilmesi için, çiftçilerin elinde bulunan makinelerin hem ürün güvenliği hem de kullanım alışkanlıkları yönünden durumlarının analiz edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, Tokat İlinde yoğun olarak kullanılan bitki koruma makinelerinin güvenlik durumları, mevzuata uygunlukları ve kullanımları sırasında ortaya çıkan iş güvenliği problemleri açısından incelenmesi ve bu makineleri kullanan çiftçilerin iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uyma derecelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Tokat ilinde Zile, Artova, Erbaa ve Niksar ilçelerinde bitki koruma makineleri üzerinde incelemeler yapılmış ve bu makineleri kullanan çiftçiler ile yüz yüze görüşmeler yoluyla anket çalışması yürütülmüştür. Elde edilen veriler SPSS paket programında istatistiksel analize tabi tutularak bulgular ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The agriculture sector is one of the most dangerous sectors in many countries, including developed countries. Especially with the widespread use of agricultural mechanization equipment, many mortal or injured work accidents happen every year. Agricultural machine accidents and agricultural chemicals and other chemical exposure are the two main causes of death, injury and illness in the sector. This situation increases the importance of occupational health and safety in agriculture. In order to reduce accidents, injuries and illnesses related to machines used in agricultural struggle in general by agricultural machinery and in particular chemical application in general, it is necessary to analyse the situation in terms of product safety and usage habits of the machines in the hands of the farmers. In this study, it was aimed to examine the plant protection systems which are used extensively in the province of Tokat in terms of safety conditions, legislative conformity and work safety problems arising during their use and to determine the degree of conformity with the occupational health and safety rules of the farmers using these machines. For this purpose, in Zile, Artova, Erbaa and Niksar provinces in Tokat province, studies were carried out on plant protection machines and face-to-face interviews with farmers using these machines were carried out. The obtained data were analysed by statistical analysis in SPSS package program.