Cam işleme endüstrisi atıksularının arıtımının incelenmesi
Investigation of wastewater treatment of glass processing industry
  1. Tez No: 494822
  2. Yazar: MUSTAFACAN ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ARDALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, cam işleme endüstrisine ait atıksuların arıtımında elektrokoagülasyon ve kimyasal koagülasyon yöntemleri kullanılarak arıtımı incelenmiştir. Cam işleme endüstrisi atıksularında askıda katı madde kaynaklı bulanıklığın giderilmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Atıksudaki bulanıklığın elektrokoagülasyon prosesi ile giderimin de akım yoğunluğu, başlangıç pH değeri ve elektroliz süresi gibi değişimler yapılarak arıtım için optimum koşulların belirlenmesine yönelik deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen çalışmalarda akım yoğunluğu 10 – 100 A/m2 aralığında 10'ar birim, elektroliz süresi 5-30 dakika süre aralığında 5'er dakikalık sürelerde başlangıç pH değerleri ise 2-9 aralığında değiştirilerek deneyler gerçekleştirilmiş ve optimum akım yoğunluğu, optimum pH değeri ile optimum elektroliz süreleri belirlenmiştir. Elektrokoagülasyon için 100 A/m2 de pH 8 değerinde 30 dakikalık elektroliz % 99,67 giderim verimi sağlanmasına rağmen % 97,57 giderimin verimi aynı pH ve sürede sağlayan 50 A/m2 akım yoğunluğu değeri optimum değer olarak seçilmiştir. Elektrokoagülasyon prosesi için optimum koşulların belirlenmesinin ardından kimyasal koagülasyon yöntemi ile cam işleme endüstrisi atıksularından bulanıklık giderimin de optimum pH değeri ve optimum koagülant dozunun belirlenmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Başlangıç pH değerleri 2-9 aralığında değiştirilerek ve 50, 100, 150, 200, 250, 300, 400 ve 500 mg/L'lik koagülant dozlarında denemeler yapılarak optimum koşullar belirlenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda optimum pH değeri olarak 8 ve optimum koagülant dozu olarak 200 mg/L belirlenmiştir. Gerçekleştirilen çalışmalarda elektrokoagülasyonda %99,67 kimyasal koagülasyonda % 97,11 giderim verimlerine ulaşılmıştır. Her iki arıtım yöntemi için optimum şartların belirlenmesinin ardından belirlenen optimum şartlarda metreküp atıksu miktarı başına arıtım maliyetleri hesaplanarak her iki yöntemin karşılaştırmaları yapılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the treatment of wastewater of the glass processing industry was investigated by using electrocoagulation and chemical coagulation treatment methods. Work has been carried out to eliminate the turbidity caused by suspended solids in the glass processing industry wastewater. Experimental studies have been carried out to determine the optimum conditions for the removal of turbidity in the wastewater by electrocoagulation process such as current density, initial pH value and duration of electrolysis. Experiments were carried out by changing the current density in 10 - 100 A/m2 range and the initial pH values in 2-9 intervals in 5 minute intervals between 5 and 30 minutes interval of electrolysis. The optimum current density, optimum pH value and optimum electrolysis time residence were determined. Electrocoagulation at 100 A/m2 for 30 minutes electrolysis at pH 8 was selected as the optimal value of 50 A/m2 current density for the same pH and duration of 97.57% removal, although 99.67 % removal efficiency was achieved. After determining the optimum conditions for the electrocoagulation process, studies have been carried out to determine optimum pH value and optimum coagulant dosage for turbidity removal from glass wastewater by chemical coagulation method. Optimal conditions were determined by varying the initial pH values between 2-9 and by testing at doses of 50, 100, 150, 200, 250, 300, 400 and 500 mg / L coagulants. As a result of the studies made, optimum pH value was determined as 8 and optimum coagulant dose was determined as 200 mg / L. In the studies suspended solidsremoval efficiencies were found 97.67% and 99.67% for elecctrocoagulation and chemical coagulation, respectively. After determining the optimum conditions for both treatment methods, the treatment costs per m3 of the wastewater were calculated and compared with each other.