Kimyasal yöntemlerle montmorillonitin tabakalandırılması ve karakterizasyonu
Layering and characterization of montmorillonite by chemical methods
  1. Tez No: 494825
  2. Yazar: ÜLKÜ DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEZA GEYİKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte birçok alanda uygulama alanı bulan adsorpsiyon işlemi yaygın bir şekilde kullanılan yöntemlerden biri olmuştur. Bu amaçla özel adsorbentlerin geliştirilmesi yeni bir araştırma alanı ortaya çıkarmıştır. Ülkemizde doğal halde bulunan veya endüstriyel materyallerden elde edilen adsorbentler henüz istenilen seviyede işlenmiş ürünlere dönüştürülmemiştir. Bu tür materyaller farklı yöntemler uygulanılanarak yüksek katma değerli adsorbentlere dönüştürülebilmektedir. Çalışmada kimyasal yöntemlerle doğal bir materyal olan montmorillonitin modifiye edilmesi üzerinde çalışılmıştır. Modifiye montmorillonitin FTIR, XRD ve BET analizleri yapılarak ham materyal analiz sonuçları ile değerlendirilmiş, adsorpsiyon özelliklerinin iyileştirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Application areas of adsorption process is become widen and popular with the developing technology. The development of special adsorbents for this purpose has created a new field of research. In our country, adsorbents that are either naturally occurring or obtained from industrial materials have not yet been converted into processed products at the desired level. Such materials can be converted into high value added adsorbents by applying different methods. In the study, the modification of montmorillonite, a natural material, by chemical methods, was studied. Modified montmorillonite was evaluated by FTIR, XRD and BET analyzes and compared with raw material analysis results and aiming to improve adsorption properties of montmorillonite.