Yüksek dayanımlı betonlarda kullanılan uçucu kül, yüksek fırın cürufu ve çelik liflerin betonun mekanik özelliklerine etkileri
The effects to mechanic properties of volatile ash, high bakery dross and stell fiber wich uses in high strength concrete
  1. Tez No: 494824
  2. Yazar: İLKER BAKİ ALKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRİ BİRİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Tezin konusunu içeren çalışma betonlarda katkı olarak kullanılan yüksek fırın cürufu, uçucu kül ve çelik liflerin, yüksek dayanımlı olarak tasarlanmış bir betonda kullanıldığında mekanik özelliklerine etkilerini deneysel olarak gözlemlemek ve ortaya koymak için yapılmıştır. Deneysel çalışmada yüksek dayanımlı beton üretebilmek için gerekli yeterlilikte yapı malzemeleri seçimi ve temini yapılmış, bu malzemelere göre istenilen dayanımın elde edilebileceği, etkisi araştırılacak katkıların kullanılmadığı test numunesi adı altında beton reçetesi hazırlanmıştır. Test numunesi reçetesi üzerinden her katkıdan üç doz ilave edilecek şekilde betonun çimento dozajını değiştirmeden, oluşan hacim farkını agregadan kısmak kaydıyla birer beton reçetesi oluşturulmuş, ayrıca katkıların orta dozajda ikişerli bulunacağı ve her üç katkının bir arada kullanılabileceği beton reçeteleri hazırlanmıştır. Gerekli laboratuvar ortamı hazırlanarak reçeteler doğrultusunda beton harçları oluşturulmuş, numune kalıplarına standartlara uygun şekilde yerleştirilmiştir. Numuneler küp ve kiriş olmak üzere iki tipte alınmış, her bir beton reçetesi için 28 günlük dayanımları saptamak adına 3 er numune alınmıştır. Alınan numuneler 1 gün sahada ve 27 gün kür havuzunda bekletilerek kırıma hazırlanmıştır. 28. günün sonunda küp numunelerin basınç dayanımlarını belirlemek adına basınç presi yardımıyla, kiriş numunelerin eğilmede çekme dayanımlarını belirlemek adına eğilmede çekme presi ile kırımları yapılmıştır. Kırımlar sonucunda belirlenen dayanım gerilmeleri ile, uçucu küllerin, yüksek fırın cüruflarının ve çelik liflerin yüksek dayanımlı betonlarda eğilme ve basınç dayanımlarını artırdığı, yine bu katkıların betonun eğilmede çekme dayanımını artırdığı ve en çok eğilmede çekme dayanımını çelik liflerin artırdığı, bu katkıların yüksek dayanımlı beton içinde birlikte çalışabildiği ve karma olarak da katkıların yüksek dayanımlı betonda kullanılabileceği sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of thesis is showing that some mineral and steel fiber's mechanic effects which are in high strength concrete. This working is done with some concrete tests. First of all, all of the materials are chosen and suplied for high strength concrete. And then a recipe wich have no additive is prepared. Secondly all of the additives are added to test recipe with different measures. Firstly this adding is done one by one and then is added two additives together. Last recipe is prepared with three diferent additives. On the other hand laboratory and eguipments are prepared. Concrete mortars are mixed according to recipes. All of the mortars are placed to test molds. Two different molds are used for testing. These are cubes and beams. Three samples are given for all molds. Test concretes are keept waiting 1 day in laboratory atmosphere and 27 day in waiting pool. Concretes are broken with pressure machine and bending machine end of the 28 th day. Maksimum breaking values are recorded. According to reccord all of the additives wich are used tests effect positively mechanic properties of high strength concretes. At the same time steel fibers give better values for pull strengthes.