Çıralı koyunda deniz ve plaj rekreasyon faaliyetlerinin deniz ekolojik kalite durumu ve ekolojik taşıma kapasitesi araçlarıyla belirlenmesi
Sea and beach recreation activities by determining the marine ecological quality and ecological capacity capacity in the Cirali bay
- Tez No: 494891
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNÜL İÇEMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Beydağları Sahil Milli Parkı alanı içerisinde bulunan Antalya'nın Kemer İlçesine bağlı Çıralı Koyu'nda insanların karada, denizde ve deniz kenarlarında gerçekleştirdiği rekreasyonel faaliyetler nedeniyle deniz ve plaj alanlarında kirlilik meydana gelmektedir. Bu bağlamda Çıralı Koyunda ekolojik durumu tehlikeye sokabilecek olan kirliliğin belirlemesi amacıyla belirlenen 9 istasyon ve 1 referans istasyondan mevsimsel olarak örnekleme yapılmış ve taşıma kapasitesi araçları kullanılarak bölgenin ekolojik durumu tespit edilmiştir. İstasyonlardan alınan numunelerde, fiziko-kimyasal parametreler (pH-sıcaklık-Ç.O-Ç.O.D.-tuzluluk-iletkenlik) ölçülmüş; kimyasal (NOx -PO4-3-TP, klorofil a, yağ-gres) ve mikrobiyolojik analizlerle birlikte (Escherichia coli, İntestinal Enterokok), AKM ve BOİ5 analizleri yapılmıştır. Işık geçirgenliği seki disk ile ölçülerek belirlenmiştir. Elde edilen verilerle, TRIX ve EKO değerleri hesaplanmış böylece bölgenin ötrofikasyon riski de belirlenmiştir. Ekolojik durum ise ekolojik taşıma kapasitesi araçlarıyla belirlenmiştir. Yapılan gözlemler ve hesaplamalar sonucunda, özellikle plaj kısmında ekolojik taşıma kapasitesi araçlarından katı atık yoğunluğunun, sıhhi sorunların, erozyon miktarının, arttığı, flora, faunanın tahrip olduğu, sulak alanların azaldığı bunlarla birlikte deniz suyu kalitesinde ki değişim nedeniyle de bölgenin genel su durumunun oligotrofik özellikten mezotrofik özelliğe doğru gerilediği ve böylelikle deniz canlılarının tahribatının kaçınılmaz olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada, Çıralı koyunun ekolojik kalite durumunu belirlemede kullanılan ilk veriler sağlanmış ve ekolojik durum belirlenmesinde ilk kez ekolojik taşıma kapasitesi araçları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pollution occurs in the sea and beach areas in Cirali Bay of Kemer District located within the boundaries of Beydaglari Coastal (Olympos) National Park in Antalya Province because of recreational activities carried out by people at sea and on land along the seashore. In this context, a study was conducted and samples were collected seasonally from 9 determined stations and 1 reference station for the purpose of confirming the pollution which can pose a risk to the ecological situation in Cirali Bay, and the ecological quality status of the region was determined by using apparatuses of bearing capacity. Physico-chemical parameters (pH-temperature-dissolved oxygen-dissolved oxygen saturation-salinity-conductivity) were measured in the samples taken from the stations; chemical (NOx-PO4-3-TP, chlorophyll-a, oil-grease) and microbiological analyzes (Escherichia coli, intestinal enterekok) were made and also AKM and BOD5 analyzes were performed. Light transmittance was measured by using a secchi disc. TRIX and ECO values were calculated by the data obtained and so, the risk of eutrophication in the region was defined. The ecological situation was determined by the apparatuses of carrying capacity. As a result of the observations and calculations made, it has been confirmed that the density of solid waste and sanitary problems and erosion amount increased especially in the beachside by means of apparatuses of ecological carryring capacity, and flora and fauna were destroyed, and the wetlands decreased, and because of seawater quality exchange, the water status degressed from oligotrophic state to mesotrophic state and thus, extinction of aquatic life became inavoidable. In this study first data were provided to determine the ecological quality status of Cirali Bay and apparatuses of ecological carrying capacity were used for the first time.