Ayrık olay simülasyonu yöntemi kullanarak üretim süreci değerlendirme ve iyileştirme: Olay ETİSAN
Production process evaluation and improvement by using method of discrete event simulation
  1. Tez No: 494981
  2. Yazar: TOLGA KUDRET KARACA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VOLKAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Etiket basım ve paketleme sektörü dünyada hızla büyüyen ve gelişen bir pazardır. Şirketlerin en önemli hedefi, pazar içerisinde müşterilerinin talep ve beklentilerini gerçekleştirmektir. Etiket basım şirketleri, hızlı ve kaliteli bir üretim için üretim süreçlerini geliştirmek zorundadırlar. Bu çalışmanın amacı simülasyon yöntemi kullanılarak darboğazları tanımlamak, hat dengeleme ve sistem verimini arttırmaktır. Başlangıç olarak üretim problemleri tanımlanmış daha sonra üretim süreci tanımlanmış ve aktivite akış diyagramında kavramsallaştırılmıştır. Talep varış zamanları, talep miktarı, sipariş teslim süreleri, üretimde duruşa neden olan hatalar, talep edilen ürün çeşitleri ve üretim süreleri tanımlanmıştır. Ürün çeşitleri, üretim tekniklerine ve ayrıca renk sayılarına göre guruplara ayrılmıştır. Üretim süresi her ürün çeşidinin üretim tekniğine ve ihtiva ettiği renk sayısına göre değişmektedir. Her ürün çeşidinin üretim süresi ayrı ayrı incelenmiş ve analiz edilmiştir. Standart istatistik araçları kullanılarak her veri gurubunun grafiksel ve istatiksel analizi yapılmıştır. Simülasyon modeli kurulmuş ve test sonuçlarına göre; şirkete üretim süreci iyileştirilmesi için çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The label printing and packaging industry has a rapidly growing and evolving market in the world. The most important aim of the companies is to accomplish the demand and expectations of the customers in the market. Label printing houses have to improve their production process to produce fast and good quality products. Aim of this study is identifying bottlenecks, balancing production lines and improving system efficiency by using simulation. First, problems are defined in production system then processes are defined and conceptualized in an activity flow diagram. Demand arrival times, demand quantities, lead times, failures, demand product types and production times are observed and analyzed. Product types are divided into groups according to their production technics and also number of colors as they contain. Each process time of product type groups are examined and analyzed separately. Graphical and statistical analysis is done for each data groups by using standard statistical tools. Discrete event simulation model is created at Arena software and based on conceptual model after validation and verification test results, solutions for production problems and improvement of production process are suggested to the company.