Çakmak barajı havzasında (Çarşamba) organik olarak yetiştirilen palaz ve tombul fındık çeşitlerinde ocaktaki gövde sayısına bağlı olarak verim ve meyve özelliklerinin değişimi
Variation of yield and nut characteristics depending on the stem number of ocak in palaz and tombul hazelnut cultivars organically grown in Cakmak dam basin (Carsamba, Samsun)
- Tez No: 494990
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİ BALTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
2015-2017 yıllarında yürütülen bu çalışmada, Çakmak Baraj havzasında (Çarşamba) organik sertifikalı sekiz fındık bahçesinde 5, 6, 7, 8, 10, 12 ve 14 dallı ocaklarda yetiştirilen Palaz ve Tombul fındık çeşitlerinde meyve özellikleri ve verimin dal sayısına bağlı olarak değişimleri araştırılmıştır. Palaz çeşidinde ocaktaki dal sayısına bağlı olarak meyve ağırlığı 2.05-2.32 g, iç ağırlığı 1.12-1.29 g iç oranı % 53.01-55.58, kabuk kalınlığı 1.08-1.20 mm, sağlam iç oranı % 83.1-95.8, buruşuk iç oranı % 0-3.2 ve boş meyve oranı % 0-4.2 arasında belirlenmiştir. Tombul çeşidinde ocaktaki dal sayısına bağlı olarak meyve ağırlığı 1.92-2.06 g, iç ağırlığı 1.06-1.24 g, iç oranı % 53.38-60.12, kabuk kalınlığı 0.84-1.13 mm, sağlam iç oranı % 85.2-96.8, buruşuk iç oranı % 0-5.3 ve boş meyve oranı % 0-7.4 arasında kaydedilmiştir. Çotanaktaki meyve sayısı üç yıllık ortalama değerlere göre Palaz çeşidinde 2.35 (6 dallı) ile 2.65 (5 dallı), Tombul çeşidinde 2.51 (14 dallı) ile 2.71 (8 dallı) arasında değişmiştir. Üç yıllık ortalamalara göre, dal sayısına bağlı olarak ocak verimi Palaz çeşidinde 1223-7290 g, Tombul çeşidinde 1676-6421 g; dal verimi Palaz çeşidinde 244.6-595.4 g, Tombul çeşidinde 335.3-494.2 g arasında kaydedilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, organik olarak yetiştirilen Palaz ve Tombul fındık çeşitlerinde meyve kalite özellikleri ocaklardaki dal sayısının artışından önemli derecede etkilenmemiştir. Ocak verimleri dal sayısının artışına paralel olarak yükselirken, üç yıllık ortalamalara göre en yüksek dal verimleri çeşitlerin 8 dallı ocaklarından alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study carried out in 2015-2017, changes in fruit characteristics and yields were investigated in Palaz and Tombul varieties that are grown in 5, 6, 7, 8, 10, 12 and 14 stemmed bush (ocak) in eight organic certified hazelnut orchards in Çakmak Dam (Çarşamba/Samsun). Depending on the number of stem, Palaz variety has a range of 2.05-2.32 g for fruit weight, 1.12-1.29 g for kernel weight, 53.01-55.58 for kernel percentage, 1.08-1.20 mm for shell thickness, 83.1-95.8% for good kernel, 0-3.2% for shriveled kernel and 0-4.2% for blank nuts. Tombul variety has a range of 1.92-2.06 g for fruit weight, 1.06-1.24 g for kernel weight, 53.38-60.12 for kernel percentage, 0.84-1.13 mm for shell thickness, 85.2-96.8% for good kernel, 0-5.3% for shriveled kernel and 0-7.4% for blank nuts. The number of fruit in cluster varied from 2.35 (6 stemmed bush) to 2.65 (5 stemmed bush) for Palaz variety, and from 2.51 (14 stemmed bush) to 2.71 (8 stemmed bush) for Tombul variety. As a three-year average, the yield amount per bush (ocak) varied from 1223 g to 7290 g for Palaz variety, and from 1676 g to 6421 g for Tombul variety. The yield per stem between 244.6 g and 595.4 g for Palaz, and between 335.3 g and 494.2 g for Tombul. Although fruit quality characteristics were not directly affected by the increase in the number of stem, the yield per bush (ocak) increased parallel to the increase in the number of stem. According to the three year average, the highest yield per stem were obtained from 8 stemmed bushes.