Integrated vikor with multiple preference relations for collaborative robot selection
Entegre çoklu tercih ilişkileri ve vikor yöntemiyle işbirliksel robot seçimi
- Tez No: 495005
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN BÜYÜKÖZKAN FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
18.yüzyılın sonlarında su ve buhar gücünün üretimde kullanılmasıyla başlayan endüstriyel devrimler, gelişen teknolojiyle birlikte günümüzde 4.evresine ulaştı. 4. endüstriyel devir ya da daha bilinen ismiyle endüstri 4.0'da nesnelerin interneti sayesinde makineler birbirleriyle, ürünlerle ve insanlarla işbirliği içinde çalışmaktadır. Birçok teknoloji sayesinde fabrikalardaki tüm sistemlerin birbiriyle iletişim içinde olması sağlanmaktadır. Bu teknolojilerden biri de tabi ki de üretimin vazgeçilmezi robotlardır. Endüstri 4.0 ile birlikte üretim ortamına girmeye başlayan robotlar daha akıllı, işbirlikçi ve güvenli robotlardır. Bu çalışmada bir firma için makine besleme görevinde kullanılacak işbirlikçi robot seçimi problemi çalışılmıştır. Firmalar için doğru robotun seçimi stratejik önem taşımaktadır. Özellikle robotların yüksek yatırım gerektiren ürünler olması doğru robot seçiminin firmalar için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Klasik karar verme problemlerinde, karar vericilerden belirli bir şekilde değerlendirmelerini vermeleri istenir. Fakat karar vericiler değerlendirme yaparken kendilerinin istediği formatta değerlendirmelerini ya da o konuyla ilgili eksik bilgi verebilir. Bu çalışmanın amacı eksik tercih ilişkileri ve çoklu tercih ilişkileri teknikleriyle, kriter ağırlığı ve alternatif değerlendirmeleri için tek bir grup kararı oluşturup daha sonra VIKOR yöntemiyle alternatifleri sıralayıp en iyi alternatifin seçilmesini sağlayan modelin sunulmasıdır. Çalışmada 4 ana kriter 17 alt kriter göz önünde bulundurularak 5 işbirlikçi robot değerlendirilmiştir. Yapılan hesaplamalar sonucunda kriterlerin önem ağırlıkları ve alternatiflerin önemleri belirlenmiş daha sonra alternatifler sıralanarak en iyi alternatifin seçimi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The industrial revolutions that started with the use of water and steam power in production at the end of the 18th century reached the 4th stage today with the developing technology. In the fourth industrial revolution or more commonly known as industry 4.0, machines work collaboratively with each other, with products and people through the internet of objects and other technologies. One of these technologies is, of course, the robots that are indispensable for the production environment. Robots that are starting to enter the production environment with Industry 4.0 are smarter, collaborative and secure. Choosing the right robot for the company is a strategic decision when it is thought that robots are products that require high investment. In traditional decision making, decision makers are asked to use a specific scale. But in real life, due to their background or experiences, they can express their preferences as they want or even incompletely. The aim of this study is to present a model that creates a single group decision for importance weight of criteria and alternative evaluations with missing preference relations and multiple preference relations techniques and then select the best alternative by sorting the alternatives by using VIKOR method. To show the application of the proposed model, an application was made to select a collaborative robot to be used in a firm's machine tending operation. In the study, 5 collaborative robots were evaluated considering 4 main criteria and 17 sub criteria.