Arazi toplulaştırmasında yayım yaklaşımları üzerine bir araştırma: Çanakkale ili örneği
An investigation on the agricultural extension approaches in land consolidation: Canakkale province sample
- Tez No: 495038
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Ülkemizde tarım işletmelerine ait toprakların çeşitli nedenlerle dağınık ve parçalı yapıda olduğu ve bu durumun tarım işletmelerinde rantabiliteyi düşürdüğü bilinmektedir. Arazi parçalanması sorununu gidermenin yegane yolu ise arazi toplulaştırmasıdır. Ancak toplulaştırma faaliyeti; ekonomik, mali, hukuki ve psikolojik zorlukları bünyesinde barındırmaktadır. Bu sebeple, çiftçilerin toplulaştırmaya aktif katılım sağlamaları oldukça önemlidir. Çalışmada, Çanakkale ilinde toplulaştırma yapılan 19 yerleşim yerinden 346 çiftçi ile anket yapılmıştır. Bu kapsamda çiftçilerin demografik özellikleri, toplulaştırma projesi öncesinde toplulaştırma kavramından haberdar olma durumları, proje aşamasında ve proje sonrasındaki davranış ve düşünceleri saptanmıştır. Ayrıca çiftçilerin arazi toplulaştırmasına aktif katılım sağlamaya yönelik tutumlarını etkileyen faktörler araştırılmıştır. Son olarak ise Türkiye'de arazi toplulaştırmasına yönelik mevzuat tartışılmıştır. Çalışmada, arazi toplulaştırılmasına aktif katılımın sağlanabilmesi için; toplulaştırmanın kitle iletişim araçları vasıtasıyla tanıtılmasının, karşılıklı etkileşime dayalı katılımcı eğitimlerin yaygınlaşmasının, üretici örgütlenmesinin sağlanmasının ve yayım faaliyetini de kapsamına alan müstakil bir yasanın çıkarılmasının önemli ve gerekli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that, the lands belonging to agricultural enterprises in our country are scattered and fragmented due to various reasons and this situation decreases the profitability of agricultural enterprises. The only way to solve the problem of land fragmentation is land consolidation. However, the consolidation activity has economic, financial, legal and psychological difficulties. For this reason, active participation of the farmers in the consolidation is very important. In this study, a survey was conducted with 346 farmers from 19 settlements in Çanakkale. In this context, the demographic characteristic of the farmers, the awareness of the concept of consolidation before the consolidation project, the attitudes and the behaviors after the project stage and after the project have been determined. In addition, the factors that influence the attitudes of farmers toward active participation in land consolidation have been investigated. The study concluded that, in order to ensure active participation in land consolidation; it is important and necessary to, introduce the land consolidation through mass media, disseminate participatory training based on interaction, ensure producer organization and introduce an independent law that includes extension activities.