Saroz bölgesinin kırsal kalkınmasında turizm aktivitelerinin rolü
The role of tourism activities in rural development of Saros region
- Tez No: 495039
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARUN HURMA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüzde fiziki alan bakımından büyük çoğunluğu kırsalda gerçekleştirilen turizm aktiviteleri kırsal kalkınmada önemli bir rol oynamaktadır. Saroz körfezi ve kıyılarını içine alan Saroz Bölgesi, kıyı turizmi ağırlıklı turistik hareketliliğinin yaşandığı Ege Denizinin kuzeyini oluşturan önemli bir turizm merkezi haline gelmiştir. Son yıllarda özellikle İstanbul'dan günübirlik veya konaklamalı turistik seyahatlerin yoğunlaşması bölgede ekonomik hareketlilik yaratmıştır. Ancak bu kontrolsüz yoğunlaşma bölgede bazı kapasite aşımı sorunları yaratmıştır. Bu çalışmanın amacı; turizm faaliyetlerinin kırsal kalkınmayı ne şekilde etkilediğini araştırmak, Saroz Bölgesi turistik aktiviteleri ile turistik alt ve üst yapısını değerlendirmek, bölge halkının ve turistlerin turizminden beklentilerini ortaya koymak ve sorunlarını irdelemek olarak belirlenmiştir. Çalışmanın materyalini Edirne ve Çanakkale illerinde kıyıları bulunan Saroz körfezi kıyılarında yer alan köyler ile tatil kasabalarında turistik seyahatlerde bulunan kişiler ve buralardaki yaşayan halktan elde edilen veriler oluşturmaktadır. Bu kapsamda araştırma sahasındaki 171 yerel halk ve 271 turist ile görüşülmüştür. Çalışmanın sonucunda bölgede deniz turizmi başta olmak üzere turizm potansiyelinin yüksek olduğu ve bu potansiyeli doğası, yöresel - kültürel değerleri, sahil şeridi, dalış noktaları gibi etmenlerin arttırdığı belirlenmiştir. Bu özelliklerine rağmen bölgede kontrolsüz nüfus artışının kapasite sorunlarına yol açtığı belirlenmiştir ki bu sorunlar; yol, su eksikliği, çöp kontrolsüzlüğü ile konaklama yetersizliği gibi bazı alt ve üst yapı eksikliğinden kaynaklanan sorunlardır. Bu potansiyelin değerlendirilmesi için eksikliklerin giderilmesi, yerel halkın turizme dahil edilmesi ve bölgeyi ziyaret eden turistlerin beklentilerinin göz önüne alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the tourism activities mostly occurred in the country have an actual part in rural development. The Saros Region, which includes Saros Bay and the coasts, has become an important tourism center that covers the northern part of the Aegean Sea, where it is experienced touristic actions dominated costal tourism. In recent years, the concentration of daily or longer trips with accommodation from Istanbul has caused economic activity in the region. However, this uncontrolled concentration has created some overcapacity problems in the region. The purpose of this study is; to investigate how tourism activities affect rural development, to evaluate Saros Region tourist activities and touristic substructure and superstructure, to reveal the expectations of the people in the region and also the tourists from the tourism and to investigate their problems. The material of the work is the data obtained from the villagers living near the coasts of Saros Bay, which is bordering on the Edirne and Çanakkale provinces, and the villages living in resorts. In this context, 171 local people and 271 tourists were interviewed. As a result of the work, it was determined that tourism potential was quite high primarily in sea tourism of the region ,and ,the factors like nature, local and cultural values, coastline, diving points make this potential increase. Despite this potential, it was determined uncontrolled population growth in the region caused some overcapacity problems such as lack of accommodation, motorways, water and garbage uncontrollability because of lack of superstructure and substructure. In order to assess this potential, it was foreseen the necessity to overcome the deficiencies, to make local people include in tourism and to consider the expectations of tourists visiting the region.