Antibakteriyel özelliğe sahip modifiye edilmiş poli (etilen teraftalat) liflerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of antibacterial properties of modified poly (ethylene terephthalate) fibers
  1. Tez No: 495105
  2. Yazar: KÜBRA GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İki bölüm halinde gerçekleştirilen çalışmanın birinci bölümünde öncelikle poli (etilen teraftalat) (PET) liflerinin 4-vinil piridin (4-VP), metil metakrilik asit (MMA) ve glisidil metakrilat (GMA) monomerlerinin aşılanması sulu ortamda benzoil peroksit (Bz2O2) başlatıcısı kullanılarak yapılmıştır. PET lifler aşılamayı kolaylaştırmak amacıyla polimerizasyon işleminden önce dikloretan (DCE) içerisinde 90 °C'de 2 saat süre ile şişirilmiştir. 4-VP, MMA ve GMA aşılanmış PET lifler (4-VP-g-PET, MMA-g-PET ve GMA-g-PET); amin, klor, H2O2, triklosan (Trc) gibi fonksiyonel gruplarla optimum koşullarda modifiye edilerek antibakteriyel özellik kazandırılmıştır. Tez çalışmasının ikinci bölümünde ise modifiye edilmiş PET liflerin antibakteriyel özelliklerinin incelenmesi yer almaktadır. Antibakteriyel özellik belirleme çalışmalarında Staphylococcus aureus (S. aureus) ve Escherichia coli (E. coli) bakterileri kullanılmıştır. Kirby- Bauer Test yöntemi ile antibakteriyel etkinlik incelenmiştir. Bu doğrultuda katı besiyeri ortamında bakteri ekimi yapılmış, besiyerine modifiye edilmiş PET lifler disk haline getirilerek yerleştirilmiştir. Besiyerine koyulan diskler etrafında oluşan inhibisyon zonlarına bakılarak disklerin antibakteriyel etkinliğe sahip olduğu belirlenmiştir. Kontrol amacıyla aynı işlemler antibiyotik ve boş diske de yapılmıştır. E. coli bakterisi için en yüksek zon çapı 56 mm ile Trc-GMA-g-PET lif iken, S. aureus bakterisi için en yüksek zon çapı 130 mm ile Trc-MMA-g-PET lif olduğu görülmüştür. En yüksek zon çapına sahip Trc-MMA-g-PET lif S. aureus ekimi yapılan sıvı bakteri ortamına atılmış ve bakterinin üreme eğrisi saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The first part of the work that has been performed in two parts, primarily 4-vinyl pyridine (4-VP), methyl methacrylic acid (MMA) and glycidyl methacrylate (GMA) monomers on poly (ethylene terephthalate) (PET) fibers were grafted by using benzoyl peroxide (Bz2O2) initiator in aqueous medium. For the purpose of expediting grafting, PET fibers were swelled up in dichloroethane (DCE) for 2 h at 90 °C before polymerization process. 4-VP-g-PET, MMA-g-PET and GMA-g-PET fibers; amine, chlorine, H2O2, triclosan (Trc) were modified optimum conditions with a functional group, such as antibacterial properties. In the second part of the thesis is the investigation of the antibacterial properties of modified PET fiber. Antibacterial property to determine whether the work of Staphylococcus aureus (S. aureus) and Escherichia coli (E. coli) bacteria. Kirby-Bauer Test method with antibacterial activity. In this respect the solid medium made the cultivation of bacteria in the environment, mediums of modified PET fiber turned into a disk. In medium, the discs consisting of inhibition zones around the disks that persecuted it has been determined that have antibacterial activity. The same processes in order to control antibiotic and empty disks. E. coli bacteria to the highest zone diameter 56 mm with Trc-GMA-g-PET fiber, while S. aureus bacteria with 130 mm and the diameter of the highest zones for Trc-MMA-g-PET fiber. Has the highest zone diameter Trc-MMA-g-PET fiber S. aureus bacteria in the liquid medium, and made the cultivation of bacteria reproduction curve.