FM transmitter using hackrf one
Hackrf one kullanarak FM vericisi tasarımı
- Tez No: 495151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİ SERKAN TEZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
FM vericisi, MP3 çalar gibi taşınabilir bir ses cihazından standart FM radyoya sinyal gönderen düşük güçlü FM radyo vericisidir. Cihazların çoğu, kulaklık jakına takılır ve radyo frekansına aktarılır. HackRF, yazılım tanımlı bir radyo cihazı olup, 1 MHz ila 6 MHz. aralığındaki radyo sinyallerini alıp gönderebilme yeteneğine sahip bir cihazdır. Yeni nesil radyo teknolojilerinin ve testin yanı sıra gelişmeyi sağlamak için de tasarlanmıştır. HackRF One, donanım temelli açık kaynaklı platformlardan biridir ve USB periferik olarak kullanılabilir veya tek başına çalıştırma için programlanabilir. Bu nedenle, konuyla ilgili araştırma ve geliştirme çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada, konuyla ilgili literatürdeki bazı makaleler incelenmiştir kaynaklı literatür taramaları bu araştırmada tanımlanmıştır. Bununla birlikte, SDR ve GNU Radyosu kullanılarak sinyallerin modülasyonunun yanı sıra demodülasyonu yazılım tanımlı radyo ve uygulamaları ile birlikte tartışılmaktadır. Araştırmada SDR'yi kullanan iletişim protokolleriyle birlikte uygulamaya özel kullanımları da sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
FM transmitter is low power FM radio transmitter, which broadcasts signal from a portable audio device like MP3 player to the standard FM radio. Most of the devices plug into the headphone jack as well as then transmit into radio frequency. HackRF is a software defined radio peripheral and capable of transmitting as well as reception of radio signals from the range between 1 MHz to 6 MHz. It is designed to enable test as well as growth of modern as well as next generation radio technologies. HackRF One is one of the open source platforms based on hardware, which can be utilized as USB peripheral as well as programmed for the stand-alone operation. Hence, it is required to develop research on the topic. Literature reviews from several articles are described in the present research. In addition, SDR and GNU Radio, modulation as well as demodulation of the signals are discussed along with software defined radio and its applications. Implementation of the communication protocols utilizing SDR as well as background of the topic is discussed in the research. Appropriate methodology is followed in order to conduct the research in proper way that results correct result for the research.