TIG kaynağı ile birleştirilmiş AISI 304L ve AISI 430 paslanmaz çeliklerin mikroyapı ve mekanik özelliklerine farklı ilave tellerin etkisi
The effect of different additional wires on the microstructure and mechanical properties of AISI 304L and AISI 430 stainless steels combined with TIG welding
  1. Tez No: 495150
  2. Yazar: MURAD AYAD DEBESKI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARUN ÇUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Gelişen endüstride malzeme çeşitliliğinde artış, farklı özelliklerin gerekli olduğu yerlerde farklı malzemelerin kullanılmasını ve farklı özelliklere sahip malzemelerin kombinasyonunu gerektirmektedir. Endüstride en çok kullanılan paslanmaz çeliklerden olan ferritik paslanmaz çelikler, ısıya dayanıklı alet, türbin kanatları, ısı değiştirici ve kazan boruları vs. gibi birçok alanda kullanım imkanı bulurken, östenitik paslanmaz çelikler ise yüksek taneler arası korozyon direncine ihtiyaç duyulan kömür ve petrol endüstrisi ve ısıl işlem uygulaması zor olan parçalar gibi alanlarda kendilerine yer bulabilmektedirler. Farklı metallerin kaynağı birçok yöntemle yapılsa da TIG kaynağı, düzgün yüzeyli ve mükemmel kaynaklara sahip yüksek kaliteli kaynaklar elde edilmede avantajlı bir yöntemdir. Bu çalışmada, paslanmaz çelik grubunda en çok kullanılan AISI 304L östenitik paslanmaz çelik ve AISI 430 ferritik paslanmaz çelik malzemeler TIG kaynak yöntemleriyle birleştirilmiştir. Birleştirme sırasında ER308, ER309 ve ER347 kalite olmak üzere üç farklı ilave tel kullanılmıştır. Bu iki farklı paslanmaz çeliğin farklı ilave metaller ile birleştirilmesi işlemi sonrasında kaynak bölgesi üzerindeki etkileri belirlemek için, birleştirilen malzemeler üzerinde çekme, darbe ve mikro sertlik testleri yapılmıştır, mikroyapı incelemeleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increase in the diversity of developing industrial materials requires the use of different materials where different characteristics are required and the combination of materials with different properties. Ferritic stainless steels, heat resistant instruments, turbine blades, heat exchangers and boiler pipes etc., which are the most used stainless steels in the industry, austenitic stainless steels can find themselves in areas such as coal and petroleum industries where high intergranular corrosion resistance is required and parts that are difficult to heat treat. Although different metals can be welded in many ways, it is an advantageous way to obtain high quality welds with TIG weld, smooth surface and excellent welds. In this study, the most commonly used AISI 304L austenitic stainless steel and AISI 430 ferritic stainless steel materials in the stainless steel group were combined by TIG welding methods. During the assembly, three additional wires, ER308, ER309 and ER347, were used. After joining these two different stainless steel with different additive metals, tensile, impact and microhardness tests were performed on the joined materials to determine the effects on the weld zone, and microstructure studies were carried out.