Performance estimation of channel estimation methods in orthogonal frequency division multiplexing
Zaman frekans yaklaşımı kullanarak kablosuz iletişim sistemleri için kanal modellemesi ve tahmini
  1. Tez No: 495153
  2. Yazar: KHAWLA MOHSAN GUMA GAMILA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYODULLA YUSUPOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Dikey frekans bölmeli çokluma (DFBÇ) tekniği, cazip avantajları sayesinde umut verici bir teknolojidir. Bununla birlikte, radyo frekans (RF) kanalı sinyalin bükülmesine yol açarak semboller arası parazit yaratır ve bu bükülmeyi belirlemeye izin veren kanal tahmin yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez,“En Küçük Kareler”(KK),“Minimum ortalama karesel hata”(MOKH),“Zaman bölmesi doğrusal minimum ortalama karesel hata”(ZB-DMOKH),“Çift yönlü zaman bölmesi minimum ortalama karesel hata”(ÇYZB-DMOKH),“Zaman bölmesi dördün DMOKH sinyalin mutlak değeri”, KK-teori ve DMOKH-teori gibi birçok kanal tahmin yönteminin performansını değerlendirmektir. Değerlendirme, OKH kanalında MATLAB ortamında yapılmıştır. Değerlendirme, modülasyon sırası, FFT boyutu, beta, çevrim önek uzunluğu ve kanal da dahil olmak üzere farklı parametrelerin değiştirilmesi ile gerçekleştirildi. Bu yöntemlerin performansı bu parametrelere göre farklılık gösterir ancak MOKH, kabul edilen vakaların çoğunda minimum OKH 'ye elde ettiği için en iyi kanal tahmin yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Orthogonal frequency Division Multiplexing (OFDM) technique is a promising technology due to its attractive advantages, including; efficient bandwidth utilization, high data rates and lower multi-path distortion. However, radio frequency (RF) channel introduces distortion to the signal causing inter-symbol interference and hence there is a need for channel estimation methods that allows determining that distortion. This thesis evaluates the performance for several channel estimation methods, such as“Least squares (LS)”,“Minimum Mean Square Error (MMSE)”,“Time-Domain Linear Minimum Mean Square Error (TD-LMMSE)”,“Time Division Duplex Linear Minimum Mean Square Error (TDD-LMMSE)”,“Time Domain absolute value of the Quadrature signal LMMSE (TD Qabs LMMSE)”, theory-LS and theory-LMSSE. The evaluation is performed on MATLAB environment in terms of channel MSE. The evaluation is performed by varying different parameters, including, modulation order, FFT size, beta, cyclic prefix length. The performance of the considered methods varies differently according to these parameters. Larger modulation order results in worse performance because more symbols are sent, which results in higher probability of error. On the other hand, better MSE performance is achieved with larger FFt size. Using larger guard bands reduces the probability of interference between symbols and hence lower MSE is obtained.