İnce cidarlı ısıtmalı takım tutucuların performansına malzeme özelliklerinin etkisi
Effect of material properties to slimline design shrink chucks performance
- Tez No: 495154
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, üç farklı çelik (1.2343, 1.2344 ve Uddeholm firmasından tedarik edilen özel martenzitik paslanmaz çelik) malzeme kullanılarak ince cidarlı ısıtmalı takım tutucular imal edilmiştir. Bu takım tutucularla belirli sayıda sıkma ve sökme işlemleri gerçekleştirilmiştir. Üretilen takım tutucuların salgı, tork ve sertlik değişimleri malzeme özelliklerine ve sıkma sayılarına bağlı olarak incelenmiştir. Ayrıca, bu takım tutucular kullanılarak işleme deneyleri yapılmış ve takım tutucuların özelliklerindeki değişimlerin işlenmiş parçaların yüzey pürüzlülüklerine ve işlenmiş parçaların boyutlarına olan etkileri incelenmiştir. Deneyler neticesinde salgı değerleri açısından 1.2343 malzemeden imal edilen tutucunun yüzüncü sıkma sonrasında dahi toleranslar içinde kaldığı ve diğer iki malzemeden üretilen tutucuların salgı değerlerinin artarak toleransların dışına çıktıkları görülmüştür. Tork değerleri bakımında da 1.2343 malzemeden imal edilen tutucu haricindeki tutucuların yüzüncü sıkmadan sonra tolerans dışına çıktıkları görülmüştür. Elde edilen sonuçlardan 1.2343 çelik malzemenin en ideal ısıtmalı takım tutucu malzemesi olduğu kanatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, shrink chucks-slimline design tools were produced using three different steel materials (1.2343, 1.2344 and special martensitic stainless steel supplied by Uddeholm). A certain number of tightening and dismounting operations have been performed with these tool holders. The changes in the runout, torque and hardness of the tool holders produced were investigated depending on the material properties and he number of tightening. In addition, machining tests were carried out using these tool holders and the effects of changes in the properties of the tool holders on the surface roughness of the machined workpieces and on the dimensions of the machined workpieces were examined. As a result of the experiments, it was seen that the manufactured from 1,2343 materials in terms of the runout values remained within the tolerances even after the 100th tightening and the runout values of the holders produced from the other two materials increased to exceed the tolerances. it was seen that those manufactured from 1,2343 materials in terms of torque values are out of tolerance after 100th tightening.The obtained results showed that 1.2343 steel material was the most ideal tool holder material.