Siirt ekolojik koşullarında nergis (Narcissus sp.) bitkisinin gelişimi ve besin elementi içeriği üzerine vermikompost ve vermisoil dozlarının etkileri
The effects of dosages of vermicompost and vermisoil on plant growth and nutrient content of narcissi (Narcissus sp.) in ecological conditions of si̇i̇rt
- Tez No: 495209
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU ÇIĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma Siirt ekolojik koşullarında, Narcissus 'Royal connection' bitkisinin gelişimi ve besin elementi içeriği üzerine katı (vermikompost) ve sıvı solucan gübre (vermisoil) dozlarının etkilerini incelemek amacıyla 2016-2017 yılında Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ne ait araştırma ve uygulama bahçesinde yürütülmüştür. Her bir soğana katı gübre dozu olarak 25, 50 ve 100 g (K1, K2 ve K3); sıvı gübre dozu olarak ise % 0,5; 1 ve 2 (S1, S2 ve S3) oranları uygulanmıştır. Fenolojik ve morfolojik gözlemlerin yapıldığı araştırmada, yaprak ve soğanlarda bazı besin elementleri analiz edilmiştir. En erken tam çiçeğe gelme zamanı 137,64 gün; en erken hasata gelme zamanı 139 gün ve en yüksek yaprak genişliği 12,20 mm, S2 uygulamasında belirlenmiştir. En yüksek yaprak sayısı 3,56 adet ve çiçek boyu 49,33 mm olarak K2 uygulamasında belirlenirken; en yüksek çiçek sayısı (5,12 adet) kontrol uygulamasında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the research and application garden of Siirt University Faculty of Agriculture in 2016-2017 years in order to examine the growth of Narcissus 'Royal connection' plant in Siirt ecological conditions and the effects of solid (vermicompost) and liquid worm (vermisoil) fertilizer dosages on nutrient content. Solid fertilizer was applicated with 25, 50 and 100 g (K1, K2 and K3); liquid fertilizer was applicated with 0,5 %; 1 % and 2 % (S1, S2 and S3) dosages on each bulbs. In the study of phenological and morphological observations, some nutrients were analyzed in leaves and bulbs. The earliest full-bloom time was 137.64 days; the earliest arrival time of the harvest was 139 days, and the highest leaf width was 12.20 mm determined on S2 application. The highest number of leaves was 3,56 and the flower height was 49.33 mm on K2 application; the highest number of flowers (5,12) was obtained on control application.