Hemodiyaliz hastalarındaki malnütrisyonun önlenmesinde aminoasit tedavisinin yeri
The role of aminoacid treatment in prevention of malnutrition on hemodialysis patients
  1. Tez No: 49526
  2. Yazar: ÖZGÜL ŞENGEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NALAN ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Üroloji, Nursing, Urology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Araştırma, hemodiyaliz hastalardaki mulnütrisyonu, malnütrisyonun tedavisi ve önlenmesinde amino asitlerin oral ve parenteral kullanım etkilerini ve yaşam kalitesini artırmadaki rolünü belirlemek amacıyla deneysel olarak planlanmıştır. Araştırma Gülhane Askeri Tıp Akademisi Nefroloji Bilim Dalı Kliniği Hemodiyaliz Ünitesinde gerçekleştirilmiştir. Hemodiyaliz Ünitesine 1 yıldır devam eden hastalar araştırmanın evrenini oluşturmuştur, örneklem grubuna hasta sayısının sınırlı olması nedeniyle hastaların tamamı alınmıştır. Hastalar iki gruba ayrılmıştır. Bir gruba oral aminoasit, diğer gruba parenteral aminoasit tedavisi uygulanmıştır. Araştırmada veriler; hasta tanıtım formu, laboratuvar bulguları ve antropometrik ölçümleri, Karnofsky Skalası ve Fiziksel İyilik Hali Formunun uygulanması ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde çok Gözlü Ki-Kare, Fisher's Kesin Ki-Kare, Mann Whitney-U ve Eşleştirilmiş İki Grupta Wilcoxon İşaret Sıra Testi kullamlmıştir. Araştırmada başlıca şu sonuçlar elde edilmiştir: Parenteral ve oral aminoasit tedavisi uygulanan hastalar arasında demografik ve hastalık özellikleri açısından fark olmadığı belirlenmiş ve tedavi sonrasında her iki grupta da laboratuvar değerleri, antropometrik ölçümleri, fonksiyonel durumları ve fiziksel iyilik hali özelliklerinde olumlu artışlar olduğu saptanmıştır. Tedavi sonrası iki grup karşılaştırıldığında ise oral ve parenteral amino asit tedavileri arasında etkinlikleri yönünden anlamlı sonuçlar elde edilmemiştir. Etkinlik açısından iki tedavi şeklinin de aynı doğrultuda olumlu etkilere sahip olduğu söylenebilir. Fakat parenteral aminoasit tedavisi uygulanan hastalarda daha çok parametrede olumlu sonuç bulunmuştur.Fonksiyonel durumları ve fiziksel iyilik hali özelliklerinde de pek çok parametrede (yürüyüş yapabilme, merdiven çıkabilme, giyinebilme, rahat okuyup- yazabilme, bulantı olmaması, nefes alıp vermekte güçlük çekmeme) anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Oral aminoasit tedavisi uygulanan hastalarda ise tedavi sonrasında yalnızca lenfosit ve kalsiyum değerlerindeki artışlar anlamlı bulunmasına karşın diğer bulguların da yükseldiği saptanmıştır. Antropometrik ölçümlerden % ideal vücut ağırlığında anlamlı fark bulunmuştur. Karnofsky Skalası ve fiziksel iyilik hali özelliklerinde de istendik sonuçlar elde edilmiştir. Fiziksel iyilik hali özelliklerinden aktivite dururrüarından, merdiven çıkabilme ve rahat okuyup yazabilme, hastalık semptomalarından ise el ve ayaklara sık kramp girmemesi, el ve ayaklarda titreme olmaması, nefes alıp vermekte güçlük çekmeme parametrelerinde anlamlı sonuçlar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
76 VH.SUMMARY The research has been planned to determine the effects of aminoacids, administrated through parenteral and oral on malnutrition, treatment and prevention of malnutrition and raising life quality in hemodialysis patient. This study was performed in Hemodialysis Unit Nephrology Clinic of Gülhane Military Medical Academy.Sampling of the research has been based on 20 hemodialysis patients who have been undergo hemodialysis in hemodialysis unit. Sampling was divided into two group as administrated oral and parenteral aminoacid group. Data was obtained from Patient Information Form,laboratory findings, antropometric measures,Karnofsky Scale and Physical Well-Being Form trough application to the patients.Chi-Square Test, Fisher s Chi-Square Test, Mann Whitney U Test and Wilcoxon Matched-Pairs Signed Ranks Test was used in the analysis of data. In the study it has been determined that: There is no significant statisticaly difference between patients who administrated oral and parenteral aminoacids, according diseases and demografic characteristic and positive rises have been determined in laboratory findings, antropometric measures,Karnofsky Scale and physical well-being status after the treatment in both group. After the treatment,there was no significiant difference between oral and parenteral groups.But, those administrated parenteral aminoacid have got more positive results in most of parameter.77 Especially, in those administrated parenteral aminoacid have been determined meaningful rises in albumin, lymphocyts, calcium, cholosterol values after the treatment. In functional condition and in most parameters of physical well- being status have been determined meaningful results.( being able to walking, being able to climb to stairs,being able to put on clothes, being able to read and write easly, no naussea, no diffucult breathing ). In those administrated oral aminoacid have been determined meaningful rises in lymphocyts and calcium values after the treatment.The other values also have rised.MeaningfuI result in % ideal body weight have been determined in antropometric measures.In functional condition and physical well-being status have found positive results. ( being able to climb to stairs, being able to read and write easly, no spasm hands and feet, no tremor hands and feet,no diffucult breathing).