Hydrological and water quality modeling of Ergene River Basin
Ergene Nehri Havzası'nın hidrolojik ve su kalite modellemesi
- Tez No: 495265
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ergene Nehri Havzası'nın hidrolojik ve su kalite modellemesi Toprak ve Su Değerlendirme Aracı (The Soil and Water Assessment Tool, SWAT) kullanılarak geliştirilmiştir. Bu çalışmada, Ergene Nehir Havzası yönetimini değerlendirmek amacıyla, dağılmış yüzey akışı ve kirlilik taşınımı modellenmiştir. SWAT modellemesi, bu amacı için uygun, su kalitesi ile birleşme kabiliyetine sahip birkaç hidrolojik modellemeden biridir. Havzadaki su kirliliğine neden olan endüstriyel faaliyetlerin çoğu 2780 km2 'ye sahip Ergene Havzası'nın üst kısmında gerçekleşmektedir ve bu alan modellenmiştir. 48 yıllık sürekli günlük iklim datası, arazi kullanımı, toprak özelliği, ve kirletici noktasal kaynağı SWAT 'ın yapısına uygun olarak düzenlenip giriş verisi olarak kullanılmıştır. Nehir Havzası, 36 alt havzaya ve 205 Hidrolojik Cevap Birimleri'ne (Hydrologic Response Units, HRU) ayrılmıştır. Toplam akış, 9 farklı hidrolojik parametre dikkate alınarak modellenmiştir. Su kalite modellenmesi, SWAT veri tabanında yer alan su kalite parametreleri başlangıç değerlerini ayarlayarak bir yıl için elle kalibre edilmiştir. Toplam akış 31 yıl için doğrulanmıştır. Aylık toplam akış model sonucu, gözlenmiş toplam akış ile oldukça uyumlu olmuştur (R2=0.81), fakat günlük toplam akış (R2=0.57) ve nütrient ( TN for R2 = 0.5041 and TP for R2=0.55 ) model sonuçları kabul edilebilirdir. Aylık toplam akış doğrulama sonucu iyidir (R2=0.70). Sonuçlar, daha iyi bir günlük kalibrasyon için daha çok dataya ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Model, aylık toplam akış ve su kalite kalibrasyonu için uygundur.
Özet (Çeviri)
Hydrologic and water quality modeling of the Ergene River Basin has been developed by using Soil and Water Assessment Tool (SWAT). The purpose of this study is to model distributed surface flow and contaminant transport to help the management of the Ergene River Basin. SWAT model is one the few hydrologic models with water quality coupling capability that is convenient for this purpose. Most of the industrial activities, causing the water pollution in the basin, take place in the upper part of the Ergene River Basin, with about 2780 km2 and this area was modeled in this study. Daily climate data for 48 years, land use, soil properties, and contaminant point source dataset compatible with the structure of SWAT are used in the model as input data. The river basin was divided into 36 sub-basins and 205 Hydrologic Response Units (HRU). The stream flow was calibrated by considering 9 different hydrologic parameters. The water quality model was calibrated manually by adjusting the water quality default parameters in SWAT database for one year period. The streamflow was validated for 31 years. The model results for monthly streamflow was in good agreement with the observed streamflow data R2 = 0.81, however, daily streamflow (R2 = 0.57) and nutrient ( TN for R2 = 0.5041 and TP for R2=0.55 ) model results were acceptable. The monthly streamflow validation result was good (R2=0.70). The model results showed that the more data is necessary for better daily streamflow calibration. The model is convenient for monthly streamflow and water quality calibration.