Hardy-Littlewood maksimal operatörünün değişken üslü lebesgue uzayında sınırlılığı
The boundedness of the Hardy-Littlewood maximal operator in the variable exponent lebesgue space
  1. Tez No: 495264
  2. Yazar: MÜBERRA DİKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmını içermektedir. İkinci bölümde temel tanım ve teoremlere değinilmiştir. Üçüncü bölümde Hardy-Littlewood maksimal operatörünün tanım ve teoremlerine ve Hardy-Littlewood maksimal operatörünün klasik lebesgue uzaylarında sınırlılığına değinilmiştir. Dördüncü bölümde Hardy-Littlewood maksimal operatörünün değişken üslü lebesgue uzayında sınırlılığına ve kesirli maksimal operatörünün ağırlıklı değişken üslü lebesgue uzayında sınırlılığına değinilmiştir. Son bölümde sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis work consists of five chapters. The first chapter includes the introduction chapter. In the second chapter basic definitions and theorems are mentioned. In the third chapter definition and theorems of the Hardy-Littlewood maximal operator and the boundedness of the Hardy-Littlewood maximal operator in the classical lebesgue spaces are mentioned. In the fourth chapter the boundedness of the Hardy-Littlewood maximal operator in the variable exponent lebesgue space and the boundedness of the fractıonal maximal operator in the weighted variable exponent lebesgue space are mentioned. In the last chapter the results and proposals are given.