Asemptomatik HBsAg taşıyıcılarında HBsAg+ anti HBs birlikte pozitifliği ve otoantikorlarla ilişkisi
- Tez No: 49530
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
45 ÖZET 70 HBs Ag (+) kronik HBV infeksiyonu tanısı almış hastanın 12'sinde AntiHBs pozitifliği saptandı. (% 17.7) HBs Ag + AntiHBs bir likte pozitif olan olgularda, bu klinik tablonun otoantikorlarla ilişkisini araştırmak için, ANA, anti dsDNA ve AMA bakıldı. 12 hastanın 6'sında (% 50) 1/40 titre ve üzerinde ANA pozitifliği saptandı. ANA pozitifliği düşük titrede olduğu için klinik önemi olma dığı düşünüldü. Hastaların hiçbirinde anti dsDNA pozitifliği saptanmadı ve an- tids DNA ile bu serolojik tablo arasında bir ilişki olmadığı düşünüldü. 12 hastanın 4'ünde (% 33) 1/10 titre ve üzerinde AMA pozitifliği saptandı. Bu verilere dayanarak AMA ların viral hepatitin kronik tiple rinde de pozitif olabileceğinin düşünülmesi gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
46 SUMMARY Anti-HBs was positive for 12 of the 70 HBs Ag (+) atients who had the diagnosis of chronic HBV infection (% 17.7). In the HBs Ag and Anti-HBs positive cases, to search for the relationship of this clinical si tuation and autoantibodies, ANA, antids DNA and AMA were studied. In 6 of 12 patients (% 50) ANA was positive for a titer of 1/40 and oversince the ANA positivity was in low titers, it is thought to have no clinical importance. In none of the patients antids-DNA was positive and no correla tion between this clinical situation and anti-dNA was established. In 4 of 12 patients (% 33) AMA was positive for a titre of 1/10 and over. Depending on this data, we think that AMA positivity must be considered in chronic viral hepatitis.