Klaritromisinin a grubu beta -hemolitik streptokoklara karşı postantibiyotik etkisi
The Postantbiotic effect of clarithromycin againes group A B-hemolytic Streptococcus species
  1. Tez No: 49531
  2. Yazar: AHMET ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SELAHAT ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
n I. ÖZET Bakterilerin antibiyotiklere kısa bir süre maruz kaldıktan sonra üremelerinde bir dönem için duraklamanın meydana gelmesi postantibiyotik etki (PAE) olarak isimlendirilmiştir. Bu farmakodinamik parametre herbir mikroorganizma-antibiyotik etkileşimi için değişmektedir. Klaritromisin gram pozitif mikroorganizmalara karşı etkili olan yeni bir makrolit grubu antibiyotiktir. Biz bu çalışmamızda klaritromisinin PAE'sini standart bir streptokok susu olan S. pyogenes NCTC 8230 susu ile, 12 adet A grubu P-hemolitik streptokok susu üzerinde çalıştık. Çalışmamızda kullandığımız oniki adet klinik izolatı sırayla şu materyallerden temin ettik; dört adet tonsil sürüntüsü kültürü, dört adet farinks arka duvarı sürüntüsü kültürü ve dört adet derialtı abse kültürü. Bu materyallerden alman kültürleri laboratuvarlanmızda standart yöntemlerle tanımladık. Klarifrornismin test ettiğimiz streptokok suşlanna karşı oluşturduğu minimum inhibitor konsantrasyon (MIC) değerlerini, mikrotüp dilüsyon yöntemiyle, brain heart infüzyon besiyerinde tesbit ettik. Tesbit ettiğimiz MIC değeri sonuçlan ile bu suşlan üç gruba ayırdık. İlk grupta 0.020 mg/L'lik MtC değeriyle S. pyogenes NCTC 8230 susu yer aldı. ikinci grupta derialtı abse kültürlerinden izole edilen streptokok suşlan vardı. Bu grubun MIC değeri 0.090 mg/L idi. Üçüncü grup tonsil ve farinks arka duvan sürüntüsünden elde edilen 0.140 mg/L MIC değerine sahip streptokok suşlanndan oluşmuştu. Bu gruplarda yer alan streptokoklann PAE değerleri ayn ayn çalışılarak tesbit edildi. Herbir suş, klaritromisinin 0.5xMIC, l.OxMIC, 2.0xMIC yoğunluklanyla 1.5 saat süreyle muamele edildi.in Postantibiyotik etkiyi tesbit etmek amacıyla çalışmalar kontrol grubunda ve 0.5xMIC, l.OxMIC, 2.0xMtC değerindeki antibiyotiğe maruz bırakıldıktan sonra ilacın etkisinden uzaklaştırılmış kültürler arasında koloni sayımı yöntemiyle kıyaslanarak yapıldı. Postantibiyotik etki değerleri, MIC değerlerinde olduğu gibi, üç gruba ayrıldı. İlk grupta; referans susa ait PAE değeri yer aldı (MIC=0.020 mg/L). 0.5xMIC=(174±5)/, 1.0XMKH23U5)', 2.0xMIC=(284±5)/ İkinci grupta; dört adet ciltaltı absesinden izole edilen streptokok suşlan vardı (MC=0.090 mg/L). 0.5XMICH187+5)', 1.0xMIC=(274±5)/, 2.0xMIC=(337±5)/ Üçüncü grubu, tonsil ve farinks arka duvan kültürlerinden izole edilen strep tokok suşlan oluşturdu (MIC=0.140mg/L). 0.5xMC=(204±5)/, 1.0xMIC=(265±5)/, 2.0xMIC=(355±5)/ Bu sonuçlar klaritromisinin S. pyogenes ve diğer A grubu P-hemolitik streptokok suşlan üzerinde oldukça iyi etkili olduğunu ve bu etkiyle orantılı olarak güçlü PAE sağladığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
IV //. SUMMARY The Postantibiotic Effect of Clarithromycin Against Group A fi-Hemolytic Streptococcus Species The suppression of bacterial growth that persists after brief exposure to antimicrobial agents has been termed postantibiotic effect (PAE). This pharmacodynamic interaction varies for each microorganism-antimicrobial agent combination. Clarithromycin is a new macrolid antibiotic with activity against gram positive organisms. We studied the PAE of clarithromycin against twelve clinical isolates of (3- hemolytic streptococcus group A and a reference strain (S. pyogenes NCTC 8230). These twelve clinical isolates were obtained from following; four tonsil cultures, four backpharyngeal wall cultures, and four subcutaneal abscess cultures and they were identified by standard procedure in our laboratory. The minimum inhibitory concentration (MIC) of clarithromycin for the test strains was determined by microdilution method in brain heart infusion broth. These test strains were separated three groups dependent on obtained MIC values. There was S. pyogenes NCTC 8230 with 0.020 mg/L MIC value at first group. At second group, there were species which were isolated from subcutaneal abscess cultures, with 0.090 mg/L MIC value. Third group were composed of specieswhich were isolated from tonsil and backpharyngeal wall cultures, with 0.140 mg/L value. PAEs of these grouped species were determined one by one. This strains were exposed 0.5xMIC, l.OxMTC, 2.0xMIC of clarithromycin for 1.5 hin vitro. The postantibiotic effect was determined by comparing serial colony counts of cultures recovering from exposure to drug concentrations at 0.5xMIC, l.OxMIC, 2.0xMIC for with the counts of drug-free controls. The postantibiotic effect values were separated three groups as MICs. First group; PAE values of reference species (S. pyogenes NCTC 8230). MIC=0.020 mg/L 0.5xMIC=(174±5)/, 1.0xMCr=(?3l±S)', 2.0xMIC=(284±5)/. Second group; PAE values of four streptococcus species that were obtained from subcutaneal abscess cultures. MIC=0.090 mg/L 0.5xMIC=(187±5)/J 1.0xMIC=(274±5)/, 2.0xMC=(337±5)/. Third group; PAE values of eight streptococcus species that were obtained from tonsil and backpharyngeal wall cultures. MIC=0. 140 mg/L 0.5xMIC=(204±5)/, LOxMIC^OSiS)7, 2.0xMIC=(355±5)/. These results showed that clarithromycin is effective to S. pyogenes and another |3-hemolytic group A streptococcus and has strong PAE.