Gürültü engellerinin etkinliğinin, engel biçimi ile değişiminin incelenmesi
Analysing of the effectiveness of noise barriers with different shapes
- Tez No: 495306
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde teknolojik gelişmeye ve nüfus artışına bağlı olarak sürekli artan gürültü probleminin olumsuz etkilerini önlemek amacıyla değişik denetim yöntemleri uygulanmaktadır. En etkin ve ekonomik yöntem olan kaynakta denetimin yetersiz kaldığı durumlarda, gürültünün, alıcıya ulaşırken yayıldığı ortamda denetimi gerekir. Bu aşamada akustik engeller, gürültünün denetlenmesinde yararlanılabilecek etkenlerin başında gelir. Doğal ya da yapay bir gürültü engeli, hem gürültüden korunmuş kent bölgelerinin yaratılmasında, hem de gürültünün yapıya gelmeden azalmasında etkili olur. Gürültü engellerine yönelik günümüze değin yapılan çalışmalar, engellere eklenen başlıkların, engellerin etkinliğini önemli oranda arttırabildiğini ortaya koymuştur. Bu çalışma kapsamında, engelin başlık tipi değişiminin, sağlanan gürültü azalmasındaki etkisinin, bir yerleşim örneği üzerinde, yapıların değişik katları da değerlendirmeye alınarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, sekiz ayrı başlık tipi belirlenmiş ve düz engele oranla bu başlık tiplerinde sağlanan gürültü azalmaları, simülasyon programı yardımı ile hesaplanarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, yapının konumuna, kat yüksekliğine ve zemin cinsine bağlı olarak değişmekle birlikte, düz engele göre etkinliği en fazla olan engel tipinin çok başlıklı engel olduğu saptanmıştır. Ayrıca, yapı karayolundan uzaklaştıkça ve kat yüksekliği arttıkça engel başlığı değişiminin, sağlanan azalma değerinde önemli bir etkisinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In today's life, there are various inspection methods to prevent the negative effects of the continuously increasing noise problem that are caused by technological improvements and population growth. In cases, where the most effective and the economical way of“inspection of the source”is not enough, regulation of the“the media”which the sound propagates while reaching the receiver is required. At this stage, acoustic barriers are one of the utilizable leading noise prevention methods. Natural or artificial, noise barriers are effective at creating city areas which are conserved from noise and reducing the noise before reaching the structure. The studies involving noise barriers so far showed that, caps added to barriers improve the effectiveness of the barriers. Within the scope of this study, it is aimed to determine the effects of the types of the barrier caps while reducing the noise on a residential structure, including the assessment on the different floors. For this purpose, eight different cap types are determined and the noise reduction levels are compared to the conventional by the help of simulation calculations. As a result, multiple edge barriers are found to be most effective barrier type than the conventional barriers. Furthermore, it is shown that, there is no significant effect in noise reduction on the structures that are high-rise and far away from highways.