Endüstri işletmelerinde fiziksel çalışma şartlarının iyileştirilmesinin verimlilik üzerindeki etkisi
Effect of better physical working conditions on productivity in industrial organizations
- Tez No: 1062
- Danışmanlar: DR. ORHAN TÜRKBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
-VIII- OZET ENDÜSTRİ İŞLETMELERİNDE FİZİKSEL ÇALIŞMA ŞARTLARININ İYİLEŞTİRİLMESİNİN VERİMLİLİK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ YÜRÜK O?LU, A. GÜL Yüksek Lisans Tezi G.ü. Fen Bilimleri Enstitüsü Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı Şubat 1986 147 Sayfa Günümüzde verimlilik, kalkınma ve gelişmenin itici gücü olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle verimliliği artırma yönünde çeşitli çabalar sarf edilmektedir. Bir endüstri., işletmesinde- verimliliği etkileyen değişik faktörler vardır. Çalışmamızda bu faktörlerden birinin fiziksel çalışma şartları olup olmadığı araştırıl maktadır. Öncelikle verimlilik ve fiziksel çalışma şartları kavramları incelenmiştir. Verimlilik elde edilen çıktı ile onu elde etmek için kullanılan kaynak girdiler arasındaki nisbet olarak tanımlanabilir. Endüstri işletmelerindeki fiziksel çalışma şartları ise, gürültü, aydınlatma seviyesi, uygun sıcaklık, toz nisbeti, radyasyon, v.b. faktörler olarak sıralanabilir.-IX- Uygulamada fiziksel çalışma şartlarının iyileştirilmesi yönünde çalışmalar yapılan bir işletme seçilmiş tir. Çeşitli istatiksel veri toplama ve anket metoduyla yapılan iyileştirilme çalışmalarının verimlilik üzerin deki etkisi incelenmiştir. Elde edilen bulgular, fiziksel çalışma şartlarının iyileştirilmesinin verimlilik üzerinde direkt ve müsbet bir etkisi olduğu yönünde yorum getirilebilecek seviye dedir.
Özet (Çeviri)
-X- ABSTRACT EFFECT OF BETTER PHYSICAL WORKING CONDITIONS ON PRODUCTIVITY IN INDUSTRIAL ORGANIZATIONS YÜRÜKO?LU, A. GÜL M.Sc.Disertation G.Ü. Graduate School Of Natural And Applied Sciences Industrial Engineering Department February 1986 147 Pages In recent days, it is accepted that the productivity is the effective power* of development. Therefore/ there are several studies to rise the productivity. In an industrial organization there are different factors effecting productivity. In this stud^ it is research that; if the physical conditions are one of those factors or not. Firstly, productivity and physical working conditions are researched. Productivity can be defined as the ratio of output to input. Physical working conditions can be noise, lighting, temperature, dust radiation etc. A highly developed factory has been choosen in the application of this study. In this factory some applications are made to rise the productivity. Collecting of statistical data shows thaty better working conditions get higher productivity.