Güney Batı Karadeniz kıyılarının deniz seviyesi yükselmelerine karşı kırılganlığının belirlenmesi
Vulnerability of the South-Western Black Sea coasts to sea level rise
- Tez No: 495343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA AYAT AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kıyı ve Liman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada kıyı alanlarının iklim değişikliğinin etkisi ile artan deniz seviyelerine karşı kırılganlığı örnek bir bölge üzerinde incelenmiştir. Bu maksatla Güneybatı Karadeniz kıyılarında deniz seviyesi yükselmesi durumunda kıyı alanındaki kırılganlığı belirleyecek fiziksel ve sosyal özellikler incelenmiş ve uzamsal bir kırılganlık analizi gerçekleştirilmiştir. Kırılganlığı belirleyen değişkenler jeomorfoloji, kıyı eğimi, kıyı çizgisindeki değişim, dalga yüksekliği, nüfus yoğunluğu ve arazi kullanımıdır. Değişkenleri ve Karadeniz kıyısı hakkında ek bilgileri içeren bir Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) oluşturulmuştur. Analiz metodu olarak kıyısal kırılganlık indeksi (CVI) kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar çalışma alanı içerisinde Karasu-Akçakoca kıyılarının en yüksek seviyede kırılganlığa ve Ereğli-Zonguldak kıyılarının en düşük seviyede kırılganlığa sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, vulnerability of the coastal areas to the rising sea levels due to climate change has been investigated with a case study conducted in the Southwestern Black Sea. On the purpose of achieving this goal, physical and social parameters which are determining the vulnerability of the coast has been investigated, afterwards a spatial vulnerability analysis made. Geomorphology, coastal slope, shoreline change, wave height, population density and land use are the determinitive parameters. A geographic information system (GIS) consisting of the parameters and additional information about coastal zones of Black Sea is created. Coastal Vulnerability Index (CVI) used as vulnerability assessment method. Results showed that, in the study area; highly vulnerable areas are located around Karasu-Akçakoca and the least vulnerable areas are located on the coasts lying between Ereğli and Zonguldak.