Veri madenciliği kullanılarak mikrodalga verileri ile beyindeki kitlesel lezyonların teşhisi
Microwave brain mass lesion diagnosis by using data mining
  1. Tez No: 495342
  2. Yazar: TUĞBA VURAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİROL ASLANYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Mikrodalga tomografisi metalik olmayan cisimlerin elektromagnetik malzeme özelliklerini görselleştirmek için kullanılan etkili tanısal yöntemlerden biridir. Son yıllarda biyotıpta mikrodalga görüntüleme yöntemleri kullanarak kitle algılama uygulamaları üzerinde yapılan çalışmalara artan bir ilgi olduğu görülmektedir. Ayrıca, gelişen teknolojiyle beraber depolanan veri miktarları da hızla çoğalmaktadır. Bu durum, oluşan veri yığınlarından ihtiyaç duyulan bilgiyi elde etme problemini de beraberinde getirmiştir. Veri madenciliği, büyük hacimli, ticari veya bilimsel veri setlerinden işe yarar bilgiler elde etme ile ilgili sorunları ele alan yeni ve hızla gelişen bir alandır. Bu bağlamda sağlık sektörü de veri madenciliği disiplinin etkin kullanılabileceği alanlardandır. Bu tezde tıp alanında sıkça kullanılan mikrodalga saçılımı ve veri madenciliği yöntemleri biraraya getirilerek, beyindeki kitlesel lezyonların tespitine dair bir çalışma sunulmuştur. Çalışmada öncelikle gerçekçi beyin modellerinden saçılan elektromagnetik alan Moment Yöntemi ile sentetik olarak hesaplanmıştır. Üretilen sentetik veriler kullanılarak çeşitli veri madenciliği teknikleriyle beyin lezyonlarının var olup olmadığına dair sonuçlar elde edilmiş ve yöntemlerin başarı oranları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Microwave tomography is one of the effective diagnostic methods used to visualize the electromagnetic material properties of non-metallic objects. In recent years it appears to be an increasing interest in studies on mass sensing applications by using microwave imaging methods in biomedicine. In addition, the amount of data stored with the developing technology is increasing rapidly. This condition has brought about the problem of obtaining the needed information from the data chunks. Data mining is a new and rapidly evolving field that deals with the issues of obtaining useful information from large volumes of commercial or scientific data sets. In this context, health sector is also the field where data mining discipline can be used effectively. In this thesis, through bringing together of microwave scattering and data mining methods which are frequently used in medical field, a study on the detection of mass lesions in the brain is presented. In the study, firstly the electromagnetic field scattered from realistic brain models is synthetically calculated by method of Moment. Using the generated synthetic data, with various data mining techniques, the results whether the brain lesions exist or not are gained and the methods which become successful have been compared.